Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Środki transportu dużym zagrożeniem dla zdrowia na fermie świń

Autor:

Dodano:

Zdaniem dr. Pawła Wróbla, jednym z najważniejszych wektorów chorób świń są środki transportu, których wjazd na fermę jest nieunikniony.

Podczas II edycji konferencji „Nowoczesna produkcja – świnie” wiele uwagi poświęcono tematyce bezpieczeństwa biologicznego ferm trzody chlewnej. Obszerny wykład na ten temat wygłosił dr Paweł Wróbel, lekarz weterynarii specjalizujący się w chorobach świń. Jego zdaniem, dużym zagrożeniem dla zdrowia świń są zewnętrzne środki transportu, których wjazd na teren fermy jest często nieunikniony.

- Najgroźniejszym wektorem chorób świń są same zwierzęta, jednak na drugim miejscu znajdują się środki transportu, mające kontakt ze zwierzętami lub ich wydzielinami. Niestety, wjazdu obcych pojazdów, w przypadku starszych obiektów, nie da się uniknąć. Nowo budowane obiekty można zaprojektować, tak by dostawa paszy czy odbiór martwych zwierząt odbywał się bez przekraczania granic fermy, jednak w starszych obiektach jest to zazwyczaj nieuniknione – tłumaczył podczas spotkania dr Wróbel.

Zdaniem specjalisty największe zagrożenie stwarza odbiór padłych zwierząt z terenu fermy – o ile samochody pośredników, skupujących zwierzęta czy dostawców pasz powinny być przed wjazdem na fermę zdezynfekowane, to w przypadku padliniarek jest to niewykonalne. Tymczasem pojazdy odbierające martwe zwierzęta z poszczególnych ferm mogą być źródłem zakażenia.

 

×