Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nagrody dla kapel i śpiewaków ludowych w Kazimierzu Dolnym

Autor:

Dodano:

Ponad 80 nagród i wyróżnień przyznało w niedzielę jury 50. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Na tym dorocznym święcie folkloru wystąpiło ponad 800 artystów.

Kierownik artystyczny festiwalu Andrzej Sar powiedział, że festiwal "stanowi ostoję i kontynuację tradycji narodowych", a wyjątkowo cenione jest na nim "zbliżenie się do autentyzmu" i prezentowanie repertuaru archaicznego. - Obecnie trendem na Festiwalu jest pokazywanie nowego, rzadkiego, mało znanego repertuaru, poszukiwanie czegoś, co nie było do tej pory prezentowane lub zostaje na nowo odkryte. Wciąż są takie przykłady np. w pieśniach - zaznaczył.

W tegorocznej edycji zaprezentowało się 25 kapel, 29 zespołów śpiewaczych, 15 instrumentalistów, 23 solistów śpiewaków, 13 wykonawców w kategorii folklor-kontynuacja, gdzie prezentowany jest folklor rekonstruowany, wykonawcy odtwarzają dawne utwory z zapisów nut i nagrań, oraz 24 grup w konkursie "Duży - Mały", gdzie mistrzowie występują z uczniami. W sumie wystąpiło ponad 800 artystów ludowych.

Jury, pod przewodnictwem prof. Jana Adamowskiego, złożone z ekspertów od spraw folkloru, oceniało dobór repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny. Tegoroczny konkurs był - w ocenie jurorów - na bardzo wysokim poziomie. - Obserwuję ten festiwal od 40 lat i nigdy nie brakowało to wybitnych indywidualności - powiedział jeden z jurorów prof. Piotr Dahlig z Uniwersytetu Warszawskiego.

W kategorii kapel główną nagrodę, kazimierską Basztę oraz 2 tys. zł, przyznano Kapeli Ludowej "Kurasie" z Lubziny (Podkarpackie). Jury przyznało w tej kategorii także trzy równorzędne I nagrody, po pięć równorzędnych II i III nagród oraz cztery wyróżnienia.

Wśród zespołów śpiewaczych Baszta i 2 tys. zł przypadła Zespołowi Śpiewaczemu "Sielanki" z Sielca (Lubelskie). Jury przyznało tu także po trzy równorzędne I i II nagrody, pięć III nagród oraz trzy wyróżnienia.

W kategorii solistów instrumentalistów Basztę i 1,2 tys. zł otrzymał Adam Tarnowski, skrzypek z Janiszewa (Mazowieckie). Przyznano także cztery równorzędne I nagrody oraz po pięć II i III nagród.

Spośród solistów śpiewaków najlepszy okazał się Stanisław Madanowski z Boczków Chełmońskich (Łódzkie) - otrzymał Basztę i 1 tys zł. Jury przyznało też równorzędne: dwie I nagrody, cztery II nagrody i pięć III nagród.

W konkursie folkloru rekonstruowanego Basztę i 1,5 tys. zł otrzymała Kapela Jacka Bursy z Guzowa (Mazowieckie). W tej kategorii przyznano też jedną I nagrodę, cztery II nagrody, dwie III nagrody oraz jedno wyróżnienie.

W konkursie "Duży-Mały", w grupie instrumentalistów przyznano cztery równorzędne nagrody pierwszego stopnia w wysokości 800 zł, sześć równorzędnych nagród drugiego stopnia w wysokości 600 zł oraz jedno wyróżnienie. Natomiast w grupie śpiewaków - były dwie nagrody drugiego stopnia po 500 zł i dwa wyróżnienia.

Sar powiedział, że zdobywcy Baszt (Grand Prix kazimierskiego festiwalu) prezentowali się już w latach poprzednich. - Do Kazimierza na festiwal nie przyjeżdżają wszyscy, którzy mają na to ochotę, ale muzycy ludowi, którzy przeszli przez gęste sito eliminacji w swoich regionach. To jest naprawdę wiele ludzi wybitnych i muzycznych indywidualności - podkreślił Sar.

Prof. Dahlig powiedział, że festiwal w Kazimierzu jest w pewnym sensie "zwierciadłem naszej przeszłości", ale równocześnie ma wielki potencjał, bo prezentowana na nim muzyka "elektryzuje" bardzo wielu ludzi. - Tu jest pewien system ochrony folkloru polskiego, który jest w zasadzie polską muzyką etniczną, zachowuje niewątpliwie historię kraju, historie społeczną, historię obrzędów, zwyczajów, kultury - zaznaczył.

×