Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Silne spadki cen oleistych

Autor:

Dodano:

Sierpniowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF potaniał o 1,2 proc., lipcowa soja na CBOT spadła 1,9 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie lipcowym na WCE obniżyła się o 1,9 proc.

Rozpoczęte tydzień wcześniej spadki notowań kontraktów na oleiste na światowych giełdach były kontynuowane w ostatnim tygodniu. Rzepak na MATIF przez pięć sesji potaniał 3,9 proc., cena amerykańskiej soi spadła o 4,9 proc., a kanadyjska canola potaniała aż 9,1 proc. Na trwające od dwóch tygodni spadki cen złożyło się kilka czynników. Po pierwsze realizacja zysków z trwającej trzy miesiące fali wzrostowej. Po drugie korekta na rynku ropy. Po trzecie obawy o referendum w Wielkiej Brytanii (w piątek blisko 2 proc. spadki).

Rzepak MATIF, kontrakt sierpniowy cena spadła o 1,19 proc. (352,00 euro/t- 1567
zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt lipcowy - cena spadła o 1,91 proc. (405,28 USD/t- 1621 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt lipcowy - cena spadła o 1,90 proc. (464,20 CAD/t- 1427 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

×