Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Mocna przecena na rynku zbóż

Autor:

Dodano:

Pszenica na MATIF w kontrakcie wrześniowym wzrosła o 0,8 proc., natomiast na CBOT seria lipcowa podrożała o 0,1 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt sierpniowy) obniżyła się o 0,4 proc., a w Chicago (lipiec) spadła o 0,71 proc.

Miniony tydzień na światowych giełdach stał pod znakiem spadków cen kontraktów zbożowych. Szczególnie silna przecena dotknęła zboża amerykańskie. Kukurydza na CBoT straciła przez pięć sesji aż 12,2 proc., co było wartością dawno nie notowaną. Pszenica w Chicago straciła w tym czasie 5,5 proc. Rozpoczęte tydzień wcześniej spadki notowań po kilkunastu wcześniejszych tygodniach wzrostu cen przerodziły się w lekką panikę. Z jednej strony poprawa pogody w USA z drugiej strony obawy o Brexit, powodowały wzmożona chęć do zamykania długich pozycji wśród spekulantów.

Taniały również zboża na giełdzie w Paryżu, jednak wyraźnie mniej. W ujęciu tygodniowym cena kukurydzy spadła „zaledwie” 3,3 proc., a pszenicy 1,7 proc. Trudne warunki pogodowe (deszcze) we Francji powodują obawy o jakość plantacji szczególnie pszenicy. Według FranceAgriMer na dzień 20 czerwca br. w kondycji dobrej i doskonałej było 71 proc. upraw. Było to o 4 pkt. proc. mniej niż tydzień wcześniej.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,79 proc. (160,25 euro/t- 714 zł/t).
Wykres 1


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 0,11 proc. (167,09 USD/t- 668 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena spadła o 0,43 proc. (175,25 euro/t- 780 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowe kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 0,71 proc. (151,37 USD/t- 605 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

×