Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Odreagowanie spadku cen oleistych

Autor:

Dodano:

Sierpniowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF podrożał o 1,2 proc., lipcowa soja na CBOT wzrosła 2,7 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie lipcowym na WCE podniosła się o 1,2 proc.

Bardzo dobrze rozpoczął się nowy tydzień notowań kontraktów na oleiste na światowych giełdach. Amerykańska soja z dużą nawiązka odrobiła piątkową stratę rosnąc blisko 3 proc. Bezpośrednim powodem wzrostu ceny soi są zapowiedzi w najbliższych tygodniach suchej i gorącej pogody w rejonach upraw w USA. Również dzisiaj wzrosty cen są kontynuowane (ok. 2 proc. wczesnym popołudniem).

Mocny wzrost cen soi pomógł pozostałym oleistym. Rzepak i canola podrożały ponad jeden proc. Dzisiaj po również zyskują – canola ponad 2 proc., a rzepak ponad 1 proc.

Rzepak MATIF, kontrakt sierpniowy - cena wzrosła o 1,21 proc. (356,25 euro/t- 1585
zł/t).


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 2,72 proc. (416,30 USD/t- 1676 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt lipcowy - cena wzrosła o 1,25 proc. (470,00 CAD/t- 1454 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

×