Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Tylko kukurydza na MATIF podrożała

Autor:

Dodano:

Pszenica na MATIF w kontrakcie wrześniowym spadła o 0,8 proc., natomiast na CBOT seria lipcowa potaniała o 0,7 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt sierpniowy) podniosła się o 0,7 proc., a w Chicago (lipiec) nie zmieniła ceny

Wczorajsze notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach rozpoczęły się od wzrostów cen. Jednak po południu doszło do zmiany nastrojów i na rynkach rynku zaczęli przeważać sprzedający. W efekcie pszenica zakończyła dzień na blisko jednoprocentowych spadkach po obu stronach Atlantyku. Już od trzech tygodni notowania pszenicy spadają. W Chicago w tym czasie cena obniżyła się o prawie 15 proc., a w Paryżu o 7 proc. Niemoc na światowym rynku tego zboża wynika z zapowiadanych dobrych zbiorów (w USA trwają żniwa) i rekordowych historycznie zapasach.

Lepiej zakończyły się notowania kukurydzy. Na giełdzie CBOT ostatecznie kukurydza nie zmieniła ceny w stosunku do dnia poprzedniego (ale w trakcie sesji cena rosła o ponad 3 proc.), a na MATIF podrożała niespełna 1 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 0,78 proc. (159,75 euro/t- 705 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy - cena spadła o 0,67 proc. (163,05 USD/t- 651 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt sierpniowy - cena wzrosła o 0,71 proc. (177,25 euro/t- 782 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowe kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy - cena nie zmieniła się (151,67 USD/t- 605 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

×