Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowe minima cen zbóż

Autor:

Dodano:

Pszenica na MATIF w kontrakcie wrześniowym spadła o 0,3 proc., natomiast na CBOT seria lipcowa potaniała o 0,9 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt sierpniowy) obniżyła się o 0,3 proc., a w Chicago (lipiec) spadła o 2,4 proc.

Na światowych giełdach nadal dominują spadki cen kontraktów zbożowych. Amerykańska pszenica na giełdzie w Chicago wyznaczyła kolejne minimum cenowe i jest najtańsza od września 2006 r. Z kolei kukurydza na tej samej giełdzie z nawiązką oddała marcowo-czerwcowe wzrosty cen i znalazła się na poziomie z października 2014 r. „Rozczarowanie” przebiegiem pogody w USA wśród inwestorów, którzy obstawiali niższa produkcję i otwierali wcześniej pozycje długie, przerodziło się w paniczne zamykanie pozycji przynoszących straty.

Na giełdzie w Paryżu skala spadku cen jest niższa i do ostatnich dołków notowań z przełomu lutego/marca br. jest jeszcze daleko. Europejskim notowaniom zbóż dla odmiany pomaga deszczowa pogoda, która szczególnie we Francji negatywnie wpływa na jakość i ilość plonów.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 0,32 proc. (153,75 euro/t- 684 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 0,89 proc. (152,76 USD/t- 614 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena spadła o 0,30 proc. (167,50 euro/t- 745 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowe kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 2,40 proc. (132,18 USD/t- 532 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

×