Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Elektryczny pomocnik

Autor:

Dodano:

Wszelkiego rodzaju remonty maszyn nie obejdą się bez solidnych kluczy, dzięki którym sprawnie wykręcimy i dokręcimy śruby. Czynności te można zdecydowanie usprawnić, stosując klucz udarowy, na przykład elektryczny.

Klucze udarowe przydadzą się przede wszystkim tam, gdzie jest sporo śrub do odkręcenia czy dokręcenia i tam, gdzie trzeba użyć dużo siły, aby tę czynność wykonać. Takie klucze to najczęściej urządzenia zasilane pneumatycznie, jednakże na rynku dostępny jest całkiem duży wybór kluczy elektrycznych i o nich właśnie słów kilka w niniejszym artykule. Największą zaletą takich urządzeń jest ich duża mobilność, gdyż zasilanie elektryczne znajdziemy praktycznie wszędzie i tym samym unikamy kłopotliwego przemieszczania sprężarki. Należy wziąć jednak pod uwagę fakt, że klucze zasilane elektrycznie mają z reguły niższy moment obrotowy niż analogiczne konstrukcje zasilane za pomocą sprężonego powietrza. Nie zmienia to jednak faktu, że przy wykorzystaniu półprofesjonalnym w przydomowym warsztacie tego typu urządzenia powinny doskonale sprawdzić się przy zakręcaniu oraz odkręcaniu różnego rodzaju śrub. Dodatkowo możemy być pewni, że nie spowodujemy uszkodzenia łbów w śrubach, jako że nakładki są nasadowe. Wykonywane przez nas prace będą jeszcze bardziej precyzyjne i wygodne dzięki zastosowaniu elektronicznych regulatorów prędkości i siły dokręcania, które dostępne są w bardziej zaawansowanych kluczach. Ponadto aby rozszerzyć funkcjonalność kluczy, możemy także użyć adaptera końcówek narzędziowych, dzięki któremu będziemy mogli wkręcać nie tylko śruby, ale także różnego rodzaju wkręty. Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są również akumulatorowe klucze udarowe, które całkowicie uniezależniają nas od źródła zasilania, ale są jednak sporo droższe niż te z zasilaniem sieciowym.

DWT SS09-24

Klucz udarowy DWT jest poręcznym elektronarzędziem zaprojektowanym do przenoszenia wysokiego momentu obrotowego z minimalnym obciążeniem użytkownika. Wyposażony jest w silnik o mocy 900 W i oferuje maksymalny moment obrotowy o wartości 320 Nm. Ponadto ma nasadę na klucze 1/2, włącznik z funkcją zmiany kierunku obrotów, miękką rączkę oraz obudowę ze stopu magnezowego. Można nim odkręcać śruby od wielkości M8 do M24.

POWERMAT PM-EKU-2000

Klucz dysponuje silnikiem o mocy 2000 W i maksymalnym momentem obrotowym 700 Nm. Ponadto wyposażono go w mocną obudowę mechanizmu udarowego i przełącznik przerzutowy biegu: prawo/ lewo. Ma także uchwyt narzędziowy 1/2. Zaletą urządzenia są również wymienne od zewnątrz szczotki silnika i rękojeść przeciwpoślizgowa powleczona gumą. W komplecie otrzymujemy także nasadki: 17, 19, 21 i 22 mm.

HITACHI WE 14VE WA

Profesjonalny, zasilany z sieci klucz udarowy, wyposażony w bezszczotkowy silnik o mocy 370 W i moment obrotowy 250 Nm. Silnik bezszczotkowy zapewnia stabilną pracę, nawet w przypadku spadków napięć. Warunki zasilania i obciążenia są stale monitorowane, aby zapewnić stabilny moment obrotowy, nawet przy użyciu przedłużaczy i zasilania z agregatów prądotwórczych. Ponadto bezudarowy start oraz zatrzymanie nie powodują efektu "kopnięcia", a dodatkowa regulacja momentu dokręcania i wartości udaru pozwala na pewniejszą pracę.

DEWALT XR

LI-ION 10,8V

Kompaktowy, akumulatorowy klucz udarowy wyposażony w silnik o mocy użytecznej 147 W i maksymalny moment obrotowy na poziomie 107 Nm. Nie odkręcimy nim co prawda największych śrub, ale dzięki zwartej budowie możliwa jest łatwiejsza praca w ciasnych przestrzeniach. Ponadto paraboliczny kształt wyłącznika zapewnia wygodne sterowanie prędkością obrotową. Urządzenie jest wyposażone w sześciokątny uchwyt narzędziowy 6,35 mm, umożliwiający szybkie mocowanie końcówek do maksymalnej wielkości śrub M10.

 

Artykuł ukazał się w lipcowym wydaniu miesięcznika "Farmer".

×