Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Desykacja zbóż

Autor:

Dodano:

Zabieg ten znajduje uzasadnienie gdy na plantacji widoczne jest znaczne zachwaszczenie, bądź warunki pogodowe nie sprzyjają żniwom. Eliminuje on chwasty i ułatwia zbiór, nie obniżając jakości ziarna.

Chwasty w tym okresie są w pełni zielone i zdolne do wydania nasion, które osypując się powiększają bank ich nasion w glebie, jak również podnoszą zanieczyszczenie zebranego ziarna. 

Najczęściej do desykacji zbóż wykorzystuje się glifosat, o nieselektywnym działaniu. Jego cechą jest doprowadzenie do zniszczenia organów wegetatywnych jak też szybkiego wysuszania kiełków, co znacznie obniża siłę i energię kiełkowania nasion. Ta substancja czynna nie jest zalecana na plantacjach nasiennych, oraz jęczmienia browarnianego. Na pozostałych plantacjach zabieg należy wykonać w fazie dojrzałości woskowej ziarna, gdy jego wilgotność ziarna wynosi 20-30 proc., to jest na 10-14 dni przed przewidywanym zbiorem.

Aktualnie na rynku jest wiele preparatów do desykacji. Podajemy kilka przykładowych propozycji. Wszystkie preparaty zawierają tę samą substancję czynną – glifosat.

·       Barclay Barbarian Super 360 SL stosowany w pszenicy w dawce 3 - 4 l/ha.

·       Etna 360 SL we wszystkich zbożach w dawce 4l/ha, lub 3l/ha + 1-2l/ha adiuwanta

·       Glifostar 360 SL stosowany w pszenicy w dawce 3l/ha.

·       Huragan Extra 360 SL stosowany w pszenicy ozimej i jęczmieniu ozimym w dawce 3l/ha + siarczan amonu – 5 kg/ha.

·       Roundup 360 SL  stosowany w pszenicy ozimej, życie, pszenżycie, pszenicy jarej, jęczmieniu jarym w dawce 3 l/ha + adiuwant AS 500 SL 1-2 l/ha.

·       Roundup 360 Plus stosowany w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym, życie, pszenicy jarej, jęczmieniu jarym w dawce 1,875 - 4 l/ha.

·       Roundup Ultra 360 SL stosowany we wszystkich gatunkach zbóż w maksymalnej dawce 4l/ha. 

×