Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Konieczny oprysk przeciwko omacnicy prosowiance

Autor:

Dodano:

W tym tygodniu przypada termin oprysku przeciwko omacnicy prosowiance. Rozpoczął się bowiem okres masowego wylęgu larw szkodnika.

Pomiędzy 18, a 21 lipca.br przypada termin drugiego oprysku przeciwko omacnicy prosowiance w kukurydzy, podaje komunikat Instytutu Ochrony Roślin.

Omacnica prosowianka należy do najgroźniejszych szkodników kukurydzy i uszkodzić może większą część plantacji. Wysoki proc. uszkodzeń (ok. 80 proc.) występuje zwłaszcza przy monokulturze upraw i na plantacjach, gdzie w ubiegłym roku występował szkodnik. W takich uprawach obecny termin zabiegu powinien być już drugim przeprowadzanym w kukurydzy.

Także w przypadku plantacji silnie uszkodzonych jeden zabieg na początku trzeciej dekady będzie niewystarczającym przeciwko omacnicy prosowiance i trzeba liczyć się ze zniszczeniami ze strony szkodnika. Uszkodzone rośliny łatwiej ulegają porażeniu patogenom chorobotwórczym i częściej występują na nich fuzariozy.

W tej chwili trwają masowe wylęgi larw i na środkowych częściach roślin, na dolnej stronie blaszek liściowych można znaleźć puste złoża jaj. Omacnica będzie widoczna na roślinach kukurydzy od brzegów pól. Na plantacjach wielkoobszarowych, gdzie uprawa jest prowadzona w płodozmianie omacnicę znaleźć można do 20 – 30 m w głąb plantacji.

Kontrolę swoich plantacji można odnieść do monitoringu prowadzonego przez np. firmy chemiczne. Jednak do porównania wybierać trzeba punkty obserwacyjne zlokalizowane najbliżej własnego pola kukurydzy.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl  Zabierz głos w temacie: stan kukurydzy

×