Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kombajny ruszyły na pola

Autor:

Dodano:

Notowane w ostatnim tygodniu opady deszczu spowolniły prace żniwne. Na szczęście zmiana pogody na bardziej słoneczną pozwoliła na wyjazd kombajnów na pola. Można powiedzieć, że dopiero teraz żniwa na dobre się rozpoczynają.

Jak dotąd tylko nieliczni decydowali się na zbiory zbóż czy rzepaku. Powodem była niestabilna deszczowa pogoda, która wstrzymywała wyjazd kombajnów na pola. Obecnie bardzo szybko się to zmienia i wraz z ociepleniem i słoneczną pogodą żniwa na dobre się rozpoczęły.

Wyjątek stanowi południe kraju, gdzie bez większych problemów przezimował tam jęczmień ozimy. Zbiory tego zboża są już w tym rejonie mocno zaawansowane. Szacuje się, że na dzień 20 lipca zebrano w samym woj. opolskim z około 80 proc. areału jęczmienia.

Zupełnie inaczej jest z rzepakiem ozimym. Zbiory tej uprawy są w początkowej fazie i w porównaniu z sezonem ubiegłym możemy mówić o lekkim opóźnieniu żniw.

A jak kształtują się ceny? Handel zbożem dopiero ruszył. Pojawiła się jednak obawa o jakość ziarna z tegorocznych zbiorów. W związku z tym, część rolników, którzy w dalszym ciągu posiadają pszenicę ze zbiorów ubiegłorocznych wstrzymało się z jej sprzedażą. Niestety nastroje co do cen są również mało optymistyczne. W zależności od regionu kraju, z relacji producentów rolnych orientacyjnie za pszenicę konsumpcyjną można dostać 580-630 zł/t, za pszenicę paszową – 570-610 zł/t, pszenżyto – 510-550 zł/t, jęczmień paszowy – 500-530 zł/t, żyto konsumpcyjne - 500-530 zł/t, żyto paszowe - 490-520 zł/t
Jeśli chodzi o ceny skupu rzepaku w zależności od lokalizacji obecnie kształtują się one na poziomie 1570-1600 zł/t.

Podziel się swoimi spostrzeżeniami na temat przebiegu żniw. Dołącz do dyskusji na forum farmer.pl w zakładce: żniwa

 

×