Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Będą zmiany w pomocy dla rolników dotkniętych klęskami żywiołowymi

Autor:

Dodano:

Minister Jacek Bogucki zapowiedział zmiany w pomocy dla rolników dotkniętych klęskami żywiołowymi.

Posłanka Gabriela Masłowska (PiS) w ramach interpelacji zdała pytanie dotyczące pomocy ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na jaką mogą liczyć poszkodowani w drugiej dekadzie czerwca, przez huragan, deszcze i grad rolnicy z ośmiu gmin województwa lubelskiego.

Klęską żywiołową zostało dotkniętych 630 gospodarstw o powierzchni łącznej prawie 1500 ha, z czego straty przekraczające 70 proc. wartości upraw wystąpiły w połowie tych gospodarstw i obejmowały około 650 ha w tym również plantacje wieloletnie.

Opowiadając na pytanie minister Jacek Bogucki, zapowiedział prace nad nowymi rozwiązaniami, które mogą pomóc poszkodowanym rolnikom.

Dotychczas przy stratach w uprawie przekraczającej 70 proc. przysługiwało odszkodowanie do 15 tys. euro. Gdy straty przekraczają 30 proc. rolnicy mogą liczyć tylko na pomoc de mnimis.

Zmiany mają dotyczyć odszkodowania w przypadku, gdy straty powyżej 70 proc. dotyczą nie jednej a wszystkich upraw. Odszkodowania te mają być wypłacane w tym roku w takim terminie, aby rolnicy mogli jeszcze uzyskać dochód.

Wdrożenie tej zmiany poprzedzić musi szczegółowe określenie strat, które dotknęły także rolników w województwach świętokrzyskim, pomorskim, wielkopolskim i podlaskim.

Nadal rolnicy mogą liczyć w przypadku klęsk na kredyty preferencyjne, ulgi i umorzenia w KRUS i ANR i w podatku rolnym.

W br. planowany jest jeszcze nabór wniosków na odtworzenie gospodarstw rolnych i produkcji rolnej ze środków UE.

Prowadzone są także prace nad poprawieniem systemu ubezpieczeń rolniczych. W 2017 r. przewidywane jest wprowadzenie większych dopłat do ubezpieczeń.

×