Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rzodkiew oleista w międzyplonie ścierniskowym

Autor:

Dodano:

Rzodkiew oleistą można posiać w międzyplonie zarówno w siewie czystym jak i jako komponent mieszanki. Uprawa ta bardzo korzystnie wpływa na właściwości fizyczne i stan fitosanitarny gleby.

Wkrótce po żniwach czas pomyśleć o wysiewie międzyplonu ścierniskowego. Lista gatunków jest długa, choć rolnicy najczęściej sięgają zaledwie po kilka rozwiązań. Dla urozmaicenia proponujemy rozważyć siew nieco zapomnianej rośliny – rzodkwi oleistej. Roślina ta może być wysiewana zarówno w siewie czystym jak i w mieszankach.

Roślina ta ma bardzo wiele zalet. Rzodkiew wykształca długi korzeń palowy, sięgający nawet do 1,5 m. Ze względu na dużą masę korzeniową głęboko spulchnia i napowietrza glebę, a po przyoraniu wprowadza do stanowiska sporo materii organicznej. Dobrze wykorzystuje składniki pokarmowe oraz wodę, chroni glebę przed erozją, wymywaniem azotu i innych pierwiastków z gleby.

Może być także wysiewania na mulcz pod rośliny jare. Są także dostępne odmiany, które ograniczają rozwój mątwika burakowego. W ostatnim czasie stała się zatem cenną i poszukiwaną rośliną przedplonową w uprawie buraków czy ziemniaków.

Rzodkwi oleistej nie powinno się uprawiać w zmianowaniach z rzepakiem, gdyż jest ona żywicielem wielu wspólnych dla rzepaku patogenów (np. groźnej kiły kapustnych).W gospodarstwach z bydłem, ściętą biomasę można wykorzystywać na paszę.

W Krajowym Rejestrze (KR) wpisanych jest obecnie pięć odmian rzodkwi oleistej: Adagio, Colonel, Pegletta, Romesa, Siletta Nova.

Rzodkiew można także wysiewać w mieszankach: łączyć można ją z gorczycą białą, facelią błękitną, wyką siewną czy dowolnym zbożem jarym.

Rzodkiew odznacza się szybkim tempem początkowego wzrostu, szybszym niż rzepaku. Udać się może także na gorszych stanowiskach. Roślina ta dobrze zacienia glebę, co zmniejsza ryzyko masowego zachwaszczenia plantacji. Rolnicy, którzy zdecydowali się na siew tej rośliny bardzo chwalą ją za niezwykłą żywotność i zdolność poprawy struktury gleby.

Wysiewać ją można w tych samych termiach co gorczycę. Norma wysiewu w międzyplonie wynosi 25–30 kg na 1 ha. Cena za nasionakształtuje się na poziomie 5-7 zł/kg.

 

×