Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

IMiGW ostrzega przed burzami i gradem

Autor:

Dodano:

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gwałtownymi burzami, gradem i upałem. Najgroźniej ma być na południu Polski.

Ostrzeżenia o niebezpiecznych zjawiskach atmosferycznych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW) wydał prawie dla wszystkich województw w kraju.

Alert drugiego stopnia ostrzegający przed burzami z gradem jest w województwie śląskim i małopolskim. Opady gradu są przyczyną znacznych strat dla upraw, dlatego lepiej w zagrożonym rejonie nie opóźniać zbiorów. Jeśli zachodzi konieczność lepiej dosuszyć zebrany materiał niż ryzykować zniszczenia i straty powodowane gradobiciem, czy ulewnymi deszczami.

W pozostałych częściach Polski poza województwem warmińsko-mazurskim i podlaskim, wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia. Oznacza to, że warunki pogodowe będą tam bardziej sprzyjające, ale wciąż mogą powodować szkody materialne i można spodziewać się burz.

Jednocześnie IMiGW ostrzega przed upałami i wskazuje, że na południu Polski temperatury mogą sięgać nawet 32°C. Wydano drugi stopień ostrzeżenia dla województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Na upały powinni przygotować się także mieszkańcy województwa śląskiego.

IMiGW nie wydał dla żadnego z województw najwyższego alertu pogodowego, jednak zaleca śledzenie komunikatów pogodowych.

×