Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Silny spadek ceny pszenicy

Autor:

Dodano:

Pszenica na MATIF w kontrakcie wrześniowym spadła o 2,5 proc., natomiast na CBOT seria wrześniowa potaniała o 3,3 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt sierpniowy) obniżyła się o 0,4 proc., a w Chicago (wrzesień) spadła o 0,7 proc.

Korekta na pszenicy na Matif jest kontynuowana. Po ponad 9-cio proc. wzrostach w ub. tygodniu obecnie traci na wartości- przed wczoraj 2, a wczoraj 2,5 proc. To, że pszenicy we Francji będzie mało i kiepskiej jakości, to już wiadomo nie od dziś. Pytanie jest zasadnicze- jak zareagują na to światowe rynki. Francja jest największym producentem i eksporterem pszenicy w Unii Europejskiej, ale już na świecie nie!. Globalnie większa rolę gra Rosja, USA czy Ukraina.

Amerykańska kukurydza wczoraj wyznaczyła nowy dołek notowań. Lepsza pogoda w USA sugeruje wyższe zbiory. W konsekwencji – głównie fundusze spekulacyjne- sprzedają kontrakty.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 2,49 proc. (166,25 euro/t- 726 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 3,26 proc. (152,48 USD/t- 605 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena spadła o 0,44 proc. (170,00 euro/t- 743 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowe kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 0,67 proc. (130,90 USD/t- 519 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

×