Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Przekropna pogoda utrudnia żniwa

Autor:

Dodano:

Żniwa w pełni, ale nawracające opady deszczu, przechodzące przez Polskę stawiają jakość ziarna pod znakiem zapytania i nie napawają optymizmem.

Dobrze prowadzone plantacje zbożowe wprawdzie plonują średnio o tonę mniej niż w roku ubiegłym, ale zebrane dotychczas pszenice w większości spełniały wymagania jakościowe ziarna konsumpcyjnego. Wiele do życzenia pozostawia oferowana cena za pszenicę konsumpcyjną 570-650 zł netto/ t.

Niestety przechodzące przez Polskę opady, miejscami intensywne, skutecznie hamują żniwa. Pogoda sprawia, że coraz więcej jest widocznych plantacji z wyległym zbożem i co gorsze połacie położonych zbóż są coraz większe. Nie dość, że zbiór takiego zboża jest utrudniony, to przede wszystkim zachodzi obawa o jakość ziarna.

Kombajny są w gotowości, ale trzeba czekać, żeby móc wjechać w pole. Tymczasem wystarczy kilka przekropnych dni, wilgotność ziarna wzrośnie i pszenica zacznie przygotowywać się do kiełkowania. Nie ma wówczas mowy o uzyskaniu wystarczającej jakości ziarna chlebowego. Zebrane zboże będzie przekwalifikowane na paszowe.

Dołącz do dyskusji na forum farmer.pl. Rozmawiaj w temacie: żniwa

×