Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

KZBPC: Dobry stan plantacji buraków cukrowych

Autor:

Dodano:

Na południu, wschodzie i północy kraju plantacje buraków prezentują się bardzo dobrze, w Wielkopolsce dobrze, nieco słabiej wygląda środkowa część Polski.


- W tym sezonie susza najbardziej dotknęła plantacje w województwie kujawsko-pomorskim, części województwa łódzkiego i mazowieckiego oraz wielkopolskiego, jednak ostatnie opady deszczu znacznie poprawiły kondycje roślin i można powiedzieć, że pogoda sprzyja burakom. Ogólnie w kraju stan plantacji buraków cukrowych jest dobry, a tegoroczne plony będę wyższe od ubiegłorocznych – powiedział w rozmowie z redakcją Krzysztof Nykiel, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego

Mokra i gorąca aura sprzyja także rozwojowi chwościka. Aktywne są komunikaty PIORiN sygnalizujące zagrożenie ze strony chwościka i plantacje muszą być kontrolowane pod kątem występowania choroby, w razie konieczności wykonany zabieg ochronny.

Pogoda sprzyja także rozwojowi szkodników, które stanowią zagrożenia dla plonów korzeni. O pojawie przędziorków (roztocza) i piętnówek (motyle) w buraku cukrowym informuje IOR.

U piętnówek szkodliwe są gąsienice, które żerują na liściach, wygryzają w nich okrągłe dziury. Zjadając liście pozostawiają nerwy i brzegi nienaruszone. Przędziorki w wyniku uszkodzeń mogą doprowadzić do zmniejszenia masy korzeni o ok. 25 proc.

×