Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Poczuj się jak pszczoła

Autor:

Dodano:

W poniedziałek, z okazji 4. Wielkiego Dnia Pszczół, Polacy będą mogli nie tylko zakładać Miejsca Przyjazne Pszczołom, ale i wziąć udział w grze miejskiej. - Będzie można wcielić się w pszczołę i przeżyć dzień z jej perspektywy - mówi Katarzyna Dytrych.

Do wzięcia udziału w Wielkim Dniu Pszczół, którego celem jest "zaangażowanie ludzi w realną pomoc zapylaczom", organizatorzy zapraszają zarówno małych i dużych, którym los pszczół nie pozostaje obojętny. Pomoc pszczołom powinna być bliska ludziom, bowiem - jak szacuje Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) - spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90 proc. żywności na świecie, aż 71 zapylanych jest właśnie przez pszczoły. Dzięki nim mamy też 4 tys. odmian warzyw (UNEP 2010).

- W tym roku będziemy uczyć, jak samodzielnie zakładać Miejsca Przyjazne Pszczołom - małe oazy, w których pszczołowate mogą znaleźć dla siebie bezpieczną przystań i pokarm. Na uczestników tegorocznych obchodów czeka gra terenowa, w której będzie można wcielić się w pszczołę i przeżyć dzień z jej perspektywy - mówi Katarzyna Dytrych, przyrodnik i ekspert programu Z Kujawskim pomagamy pszczołom, który - wraz z Fundacją Nasza Ziemia - jest organizatorem akcji .

Podczas terenowej gry uczestnicy wcielą się w role pszczołowatych i zobaczą, jak wygląda ich pracowity dzień. Zadaniem graczy będzie znalezienie sposobu na przetrwanie. Uczestnicy będą mieli do pokonania różne zadania, a do zdobycia ekologiczne nagrody i nie tylko. Tego dnia będzie można też posmakować pszczelich wyrobów. - Oprócz tego wszystkie placówki przyrodnicze, które organizują Wielki Dzień Pszczół, tego dnia szykują bezpłatne wycieczki z przewodnikiem, spotkania z pszczelarzami i wiele innych atrakcji dla miłośników pszczół - dodaje Dytrych.

W Warszawie akcja zacznie się o godz. 10 w Parku Muzeum Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Ekologiczna gra miejska odbędzie się także w Łodzi, Bydgoszczy, Poznaniu i w Ogrodzie Roślin Leczniczych w Gdańsku. W sumie weźmie w niej udział niemal 60 ogrodów botanicznych, parków narodowych, etnograficznych i krajobrazowych w całej Polsce.

×