Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Optymalne terminy siewu rzepaku

Autor:

Dodano:

Czas, w którym powinien nastąpić siew rzepaku ozimego jest uzależniony przede wszystkim od warunków klimatycznych panujących w poszczególnych rejonach kraju. Dla większość regionów najbardziej optymalne terminy siewu przypadają na okres zaczynający się od połowy do końca sierpnia.


Do prawidłowego przygotowania się roślin do zimy rzepak potrzebuje jesienią ok. 75-80 dni wegetacji z temperaturą powietrza powyżej 5 °C. By zapewnić roślinom odpowiedni jesienny rozwój, w warunkach naszego kraju należy bezwzględnie przestrzegać odpowiedniego terminu siewu, który w przypadku rzepaku odgrywa kluczową rolę.

Teoretycznie siew rzepaku powinien być już zakończony w najzimniejszym regionie czyli w północno-wschodniej części kraju. Praktycznie trwają tam jeszcze żniwa. Jednak ci co jeszcze planują w tym regionie posiać rzepak z zakładaniem plantacji powinni się spieszyć. Optymalne agrotechniczne terminy siewu rzepaku minęły kilka dni temu.

Rzepak można już siać w Pasie biegnącym przez Żuławy, część Pomorza, woj. kujawsko-pomorskie, część Mazowsza, Centrum Polski, Lubelszczyznę aż po Podkarpacie. Optymalny termin mija około 20 sierpnia.

Kilka dni na prace przygotowujące pod zasiewy mają jeszcze rolnicy gospodarujący na Zachodzie kraju, w Wielkopolsce oraz Dolnym Śląsku. Za optymalny na zakładanie plantacji rzepaczanych uważa się termin mieszczący się w przedziale 20-25 sierpnia.

Od zalecanego terminu dopuszcza się odchylenie około 4-5 dni, względnie przy dobrych warunkach jesiennych (których jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć) opóźnić siew możemy maksymalnie do 1 tygodnia.

Dalsze opóźnienie siewu może być przyczyną wytworzenia słabo ulistnionej rozety liściowej o mniejszej masie nadziemnej i mniejszych liściach, rozwoju słabszego systemu korzeniowego i zaprogramowania mniejszej liczby rozgałęzień bocznych. Niekorzystny jest także zbyt wczesny siew rzepaku, który grozi wytworzeniem wybujałego pokroju rzepaku, narażonego silniej na wymarznięcia.

W korzystnych warunkach jesiennych i zimowych opóźnienie siewu do 7 dni nie wpływa znacząco na stopień przezimowania rzepaku i ostatecznie na jego plon. Ma to jednak już znaczenie w przypadku przeciętnych warunków pogodowych, gdzie obsada średnio ulega redukcji w 10 proc., a w niekorzystnych latach przyczyni się do wypadnięcia około 15 proc. roślin. Należy pamiętać, że w przypadku konieczności siewu w terminach opóźnionych należy decydować się na odmiany mieszańcowe, które w porównaniu z odmianami populacyjnymi odznaczają się lepszym wigorem jesiennym.

 

×