Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Z początkiem września rusza kampania cukrownicza

Autor:

Dodano:

Wyjątkowo wcześnie, bo już 1 września ruszają pierwsze cukrownie. Oznacza to, że niektórzy plantatorzy muszą już myśleć o kopaniu buraków.

Dobry stan większości plantacji buraczanych zachęca pierwsze cukrownie do rozpoczęcia kampanii. Nie jest to dobra wiadomość dla tych plantatorów, którzy ustawieni są w pierwszej kolejce na odstawy surowca.

Burak po nieco opóźnionym siewie i chłodach, towarzyszącym wschodom nie ma szans, by wykorzystał swój potencjał plonotwórczy. Przerwanie jego nadal bardzo intensywnej wegetacji wiąże się z uzyskaniem niższych plonów korzeni z mniejszą zawartością cukru. Pierwsi plantatorzy powinni także pamiętać, że w przypadku wczesnych odstaw muszą zwrócić uwagę na karencje fungicydów użytych do ochrony plantacji przed chwościkiem. Większość dostępnych na rynku preparatów posiada 35-dniowy okres karencyjny.

W przypadku grupy Pfeifer&Langen pierwsze cukrownie ruszą 1 września. Dotyczy to cukrowni: Gostyń, Miejska Górka oraz Środa Wielkopolska. Kolejne ruszą 3 września: Glinojeck.
W pozostałych koncernach ostateczne terminy jeszcze nie zostały wyznaczone. W Südzucker Polska prawdopodobnie pierwsze cukrownie ruszą w pierwszej dekadzie września. Natomiast Krajowa Spółka Cukrowa jak co roku uruchomi produkcję w zależności od cukrowni pomiędzy 10 a 25 września.

 

×