Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Copa-Cogeca zadowolone z deklaracji WTO

Autor:

Dodano:

Copa i Cogeca są zadowolone z deklaracji Światowej Organizacji Handlu (WTO), zgodnie, z którą rosyjskie embargo nałożone na unijną wieprzowinę jest nielegalne.

Sekretarz generalny Copa i Cogeca, powiedział, że cieszy się, że WTO potwierdziła, że rosyjski zakaz importu żywca wieprzowego, świeżego mięsa wieprzowego i innych produktów wieprzowych z całej UE jest nielegalny w świetle międzynarodowych zasad handlowych.

Ze względu na wykrycie jedynie kilku przypadków afrykańskiego pomoru świń na terenach graniczących z Białorusią stwierdzono niewspółmierność i protekcjonistyczność tego zakazu, który nie jest zgodny z międzynarodowymi normami i sprzeczny z porozumieniem WTO w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych.

Władze rosyjskie najprawdopodobniej odwołają się od tego orzeczenia w ciągu najbliższych 60 dni, co oznacza, że rolnicy być może nie odczują żadnych korzyści przed 2018 r.

Sytuacja unijnego rynku wieprzowiny nadal jest niestabilna. Copa i Cogeca wspierają wysiłki Komisji Europejskiej na rzecz wypracowania porozumienia z władzami rosyjskimi odnośnie unijnych świadectw wywozowych i ograniczeń weterynaryjnych, tak by można było wznowić handel tłuszczem i smalcem między EU a Rosją.

Do Rosji przed wprowadzeniem ograniczeń, trafiało 24 proc. unijnego eksportu, którego średnia roczna wartość wynosiła 1,4 mld euro.

 

×