Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rossielchoznadzor: Jeszcze rok, a ASF obejmie całą Europę

Autor:

Dodano:

Siergiej Dankvert, szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego prognozuje, że jeszcze tylko rok, a afrykański pomór świń (ASF) rozprzestrzeni się znacznie bardziej – na cały kontynent europejski. – Dla nas to zupełnie oczywiste – stwierdził.

Szef Rossielchoznadzor 19 sierpnia komentował decyzję WTO, według której rosyjski zakaz importu żywych świń, świeżej wieprzowiny i innych produktów wieprzowych z UE jest nielegalny w świetle zasad handlu międzynarodowego.

Orzeczenie dotyczy embarga nałożonego przez Rosję na początku 2014 r. z powodu przypadków afrykańskiego pomoru świń na obszarach UE graniczących z Białorusią.

W orzeczeniu wezwano Rosję i wszystkich członków WTO do przestrzegania międzynarodowych norm, zwłaszcza zasady regionalizacji, która zezwalałaby na handel z regionami kraju uznanymi za wolne od szkodników lub chorób, nawet jeśli status zdrowotny w innych częściach kraju jest niekorzystny.

Dankwert swterdził, że decyzja ta była podyktowana względami politycznymi.

- Idziemy własną drogą, nic strasznego się nie stanie - zawsze ktoś wygrywa i ktoś przegrywa. W czasie, gdy na Rosję jest wywierany taki nacisk, nie miałem wątpliwości, że decyzja będzie czysto polityczna - powiedział Dankwert, którego cytuje Ria Novosti.

Dodał, że po epidemii ASF w Polsce i krajach bałtyckich, ASF obejmie cały kontynent europejski.

- Jeszcze dosłownie rok i dalej będzie szerokie rozprzestrzenianie (ASF – przyp. red) – prognozuje szef rosyjskiej służby nadzoru weterynaryjnego. - Mówiliśmy o tym już bardzo dawno - dodał.

Od decyzji WTO Rosja ma prawo odwołania w terminie 60 dni. Jeżeli odwołanie nie zostanie złożone w tym czasie, sprawozdanie zostanie przyjęte i Rosja będzie zobowiązana dostosować się do zalecenia.

 

×