Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Gadżety na upalne dni

Autor:

Dodano:

Wysokie temperatury, w jakich przychodzi pracować w czasie żniw i późniejszych prac polowych, to zmora dla osób pracujących maszynami rolniczymi. Najlepszym rozwiązaniem na uprzyjemnienie pracy jest, oczywiście, wydajny układ klimatyzacji, który pozwoli utrzymać komfortową temperaturę w kabinie maszyny. Co jednak zrobić, jeśli nasz ciągnik lub kombajn nie ma klimy? Jest sporo gadżetów, które choć trochę pozwolą poprawić komfort pracy i przetrwać wysokie temperatury.

FOLIE PRZYCIEMNIAJĄCE 3M

Oklejenie szyb jest jednym z lepszych sposobów na poradzenie sobie z meczącymi upałami. Pozwalają one na obniżenie temperatury w środku pojazdu średnio o 5°C w porównaniu z temperaturą otoczenia oraz ograniczają docieranie szkodliwego promieniowania UV nawet o 90 proc. Wybierając folię do oklejenia szyb, warto zainwestować w produkty z wyższej półki cenowej, które są zwykle bardziej przyjazne w montażu, nie blakną i nie odbarwiają się, jak czasami bywa w przypadku budżetowych zamienników. Ciekawą opcją są folie firmy 3M z serii FX dostępne w szerokiej palecie odcieni z homologacją Instytutu Szkła i Ceramiki, odpowiadającego za dopuszczenie do sprzedaży tego typu produktów. Są one sprzedawane na metry kwadratowe.

LODÓWKA SAPHIRE

Chłodne napoje to podstawa funkcjonowania w upalne letnie dni. Aby zapewnić sobie takie orzeźwienie, potrzebować będziemy urządzenia, które je odpowiednio schłodzi. Idealnie nada się do tego celu lodówka turystyczna zasilana z gniazda zapalniczki, taka jak np. Saphire. Lodówka ma pojemność 24 l i jest wyposażona w możliwość zasilania z gniazdka 12V lub z sieci 230V. Jest wyposażona w agregat o mocy 48W pozwalający na schłodzenie produktów o 13-18 st. poniżej temperatury otoczenia, co jest całkiem przyzwoitym wynikiem w gamie tego typu urządzeń. Aby nie ograniczać jej przydatności tylko do sezonu letniego, wyposażona została także w funkcję podgrzewania do temperatury 50-65°C, co pozwoli używać jej także w chłodne jesienne lub zimowe dni do podtrzymania temperatury posiłków czy napojów. Wymiary urządzenia to 44x40x30 cm.

LODÓWKA NA WKŁADY ATLANTIC

Jeśli nie mamy gniazdka 12V w swojej maszynie, wyjściem z sytuacji może być zakup lodówki turystycznej na wkłady chłodzące, które najpierw zamraża się w zamrażarce, a później wkłada do przenośnej lodówki. Na rynku dostępnych jest wiele modeli urządzeń tego typu i każdy z pewnością wybierze coś dla siebie. Nam do gustu przypadła propozycja firmy Atlantic, w ofercie której znaleźliśmy poręczną lodówkę przenośną o pojemności 24 l. Dzięki wykonaniu z solidnej jakości materiałów i wysokiej izolacyjności pozwoli utrzymać niską temperaturę artykułów spożywczych przez kilka godzin. Ponadto dzięki wymiarom 40x23x38 cm pozwoli na przechowywanie nawet 2-litrowych butelek z napojami.

ROLETA NA SZYBĘ

Jest to niedrogi sposób na ograniczenie działania promieni słonecznych na operatora maszyny. Rolety takie wykonane są najczęściej z siatki PCV o drobnych oczkach w czarnym kolorze. W zależności od wielkości szyby można wybierać różne rozmiary rolet, z których najmniejsze mają szerokość 40 cm, a najszersze mogą przekraczać 90 cm. Najlepszym sposobem montażu będą w przypadku maszyn rolniczych mocowania na przyssawki przyklejane do szyby.

Artykuł pochodzi z wydania 8/2016 miesięcznika Farmer

×