Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

W których rejonach rzepak plonował najsłabiej, a w których najlepiej?

Autor:

Dodano:

Niekorzystne tegoroczne warunki dla wegetacji rzepaku odbiły swoje piętno na jego słabszym niż zazwyczaj plonowaniu. Nasion rzepaku zbierano mniej, są jednak w tym zakresie dość spore różnice regionalne. Przyjrzyjmy się jak w poszczególnych regionach kraju plonował w tym sezonie rzepak w doświadczeniach porejestrowych wykonywanych w ramach programu Porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego (PDO).

Na podstawie opracowania przygotowanego przez COBORU, które koordynuje badania wykonywane w ramach Porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego (PDO), możemy wnioskować, że najsłabiej rzepak plonował w III rejonie, do którego należą trzy województwa tj: lubuskie, wielkopolskie oraz kujawsko-pomorskie.

Są to silne rejony rzepaczane, niemniej jednak przypomnijmy sobie, że są to jednocześnie regiony, w których w 2016 r. notowano spore uszkodzenia rzepaku po zimie i dodatkowo były one nękane na wiosnę suszą. Te dwa czynniki determinowały plon nasion. Ustalony przez COBORU wzorzec (stanowi go średni plon z 13 odmian populacyjnych) plonował tu na poziomie 24,7 dt/ha. Wśród odmian populacyjnych w regionie tym najlepiej sprawdziła się odmiana SY Rokas (138 proc.) natomiast wśród odmian mieszańcowych odmiana Kuga (150 proc. wzorca).

Niewiele lepiej wzorzec plonował II regionie tj. woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim. Plon wzorca wyniósł 26,7 dt/ha. Tu również z populacyjnych odmian najlepiej plonowała SY Rokas (128 proc.), a z mieszańcowych przodował Taifun (155 proc. wzorca).

O tonę wyżej plonował wzorzec w V regionie, czyli w woj. dolnośląskim, opolskim i śląskim. Ustalono tu plon wzorca na poziomie 36,4 dt/ha. Wśród odmian populacyjnych na pierwszym miejscu uplasował się Sherlock (108 proc. wzorca), a wśród mieszańcowych Tigris (128 proc. wzorca).

Następny w kolejności to rejon I, a więc woj. zachodniopomorskie i pomorskie z wynikiem wzorca 38,3 dt/ha. W regionie tym najlepiej plonującą odmianą populacyjną okazała się odmiana Quartz (113 proc. wzorca), a mieszańcową Atora (137 proc. wzorca).

Wzorzec w rejonie IV czyli w woj. łódzkim, mazowieckim i lubelskim plonował całkiem dobrze, gdyż na poziomie 39,2 dt/ha. Z populacyjnych odmian najlepiej wypadła odmiana ES Valegro (112 proc. wzorca), a mieszańcowych DK Explicit oraz Kuga (124 proc. wzorca).

Według tego zestawienia najlepiej wzorzec plonował w VI regionie, czyli w woj. małopolskim, świętokrzyskim oraz podkarpackim. W regionie tym wzorzec plonował na poziomie 45,4 dt/ha. W tym rejonie wśród odmian populacyjnych przodował Chrobry (110 proc. wzorca), a mieszańcowych ponownie Kuga (134 proc. wzorca).

×