Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zwalczanie pchełki rzepakowej i śmietki kapuścianej

Autor:

Dodano:

Jesienią siewki rzepaku są chętnie atakowane przez wiele szkodników. Warto już teraz rozważyć co zastosować aby ograniczenia ich liczbę. Podpowiadamy jakich użyć preparatów.

Rzepak ozimy spośród roślin uprawnych najdłużej przebywa na polu. W tym czasie narażony jest na wiele agrofagów, które powodują znaczny spadek plonu. 

Śmietka kapuściana jest muchówką osiągającą 6 mm długości o szarym ubarwieniu pokrytym czarnymi szczecinkami z czerwoną plamką na srebrzystobiałym czole. Owady są w stanie wydać do 4 pokoleń. Najgroźniejszą formą szkodnika jest larwa - robakowata, beznoga, o długości 7-8 mm, barwy żółtobiałej, bez wyraźnie wyodrębnionej głowy, z ciałem zwężającym się ku przodowi. Rozwojowi szkodnika sprzyja długa i ciepła jesień jak również uproszczenia w uprawie. 

Następstwem jesiennego żeru larw śmietki kapuścianej jest słabe przezimowanie roślin, po przekwitnięciu może dojść do ich wylęgania oraz przedwczesnego dojrzewania. Uszkodzone rośliny mogą zostać porażone przez suchą zgniliznę kapustnych. 

Przy ograniczeniu liczby szkodnika, należy pamiętać o niszczeniu chwastów z rodzinny kapustowatych, które wabią muchówki. Niestety do zwalczanie tego szkodnika nie ma obecnie zarejestrowanych środków ochrony roślin. 

Osobnik dorosły pchełki rzepakowej osiąga długość 3-4 mm ma czarno-niebieską i czarno-zieloną barwę z metalicznym połyskiem. Larwa jest brudnobiała o długości 6-7 mm z ciemnobrązową głową i 3 parami odnóży na tułowiu i pokryta jest ciemnymi plamami. Larwy żerują na głównych nerwach oraz ogonkach liściowych w dalszej kolejności w nasadowej części łodygi i w szyjce korzeniowej. Jesienne żery są bardzo groźne w skutkach, gdyż uszkadzają stożek wzrostu, który łatwiej przemarza czego następstwem jest zamieranie roślin i spadek plonu.

Przykładowe preparaty stosowane w zwalczaniu pchełki rzepakowej:

×