Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Mieszane notowania zbóż

Autor:

Dodano:

Pszenica na MATIF w kontrakcie grudniowym potaniała o 0,9 proc., natomiast na CBOT seria wrześniowa spadła o 0,3 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt listopadowy) obniżyła się o 0,3 proc., a w Chicago (wrzesień) wzrosła o 0,9 proc.

Piątkowe notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach przebiegały w zmiennych nastrojach. Ostatecznie tylko cena amerykańskiej kukurydzy zakończyła dzień na plusie (szóstą sesję z rzędu). W ujęciu tygodniowym zboża na giełdzie w Paryżu potaniały, natomiast za oceanem wzrosły. Najwięcej zyskała kukurydza na CBOT- 4,2 proc., natomiast pszenica na tej giełdzie podrożała 0,7 proc. Wzrost notowań zbóż na giełdzie w Chicago odbywał się w ramach odreagowania bardzo silnych spadków cen sprzed 2-3 tyg. (wykresy poniżej).

Słabiej wypadły zboża na MATIF. Cena kukurydzy przez tydzień spadła o 1,1 proc. Pięć dni z rzędu silnie taniała pszenica w kontrakcie z dostawą we wrześniu, której ostatnie notowanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek. W tym czasie cena spadła aż o 10,0 proc. do 143,75 euro/t (622 zł/t). Jednak seria ta przechodzi już do historii i biorąc pod uwagę niskie obroty, nie należy się nią zbytnio przejmować. Kolejna najbliższa seria z dostawą w grudniu wyceniana jest o 14,50 euro/t wyżej (o 10,1 proc.)., a w ostatnim tygodniu jej cena spadła o 2,0 proc.

W piątek USDA podała najnowsze dane o tygodniowym eksporcie zbóż. Zamówienia wywozowe w tygodniu kończącym się 1 września br. wyniosły 662 tys. t pszenicy i znacznie przekroczyły oczekiwania analityków (300- 500 tys. t). Jednak dobre dane nie wystarczyły, aby piątkowe notowania zakończyły się na plusie. Blisko górnej granicy widełek rynkowych były natomiast dane dotyczące kukurydzy. Zamówienia eksportowe wyniosły 1,12 mln t przy oczekiwaniach mieszczących się w granicach 0,8- 1,3 mln t.

W poniedziałek USDA opublikuje najnowszy miesięczny raport dotyczący m.in. światowego bilansu zbóż w obecnym sezonie. Rynek oczekuje pogorszenia się prognoz plonowania kukurydzy w USA. Również z powodu suszy w Chinach prognozowane są niższe zbiory, ale czy będzie to odzwierciedlone już w najbliższym raporcie przekonamy się w poniedziałek.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena spadła o 0,94 proc. (158,25 euro/t- 685 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 0,27 proc. (138,15 USD/t- 530 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena spadła 0,31 proc. (160,75 euro/t- 695 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 0,92 proc. (129,97 USD/t- 499 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

×