Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ceny zbóż na CBOT mocno potaniały

Autor:

Dodano:

Pszenica na MATIF w kontrakcie grudniowym podrożała o 0,3 proc., natomiast na CBOT seria wrześniowa spadła o 2,2 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt listopadowy) obniżyła się o 0,5 proc., a w Chicago (wrzesień) spadła o 3,0 proc.

Niestety we wtorek amerykańskie zboża wskazały kierunek zmian cen na światowych rynkach. 2-3 proc. spadki nie przełożyły się na notowania w Paryżu, gdyż większość przeceny odbyła się już po zamknięciu notowań na MATIF. Pszenica w Paryżu nawet nieznacznie podrożała.

Uczestnicy rynku są „rozczarowani” lepszymi danymi niż oczekiwali analitycy, szczególnie dla amerykańskiej kukurydzy. USDA obniżył prognozę plonu kukurydzy w Stanach o zaledwie 0,04 t/ha do 10,95 t/h, to się przełożyło na oczekiwane zbiory niższe w stosunku do prognoz sierpniowych o 1,54 mln t do – i tak nadal rekordowych- 383,38 mln t.

W poniedziałek odbyło się ostatnie notowanie pszenicy w kontrakcie z dostawą we wrześniu. Na załączonym poniżej wykresie kontynuacyjnym od dzisiaj podawana jest cena kolejnej najbliższej serii- listopadowej, która jest droższa od wrześniowej o 13 proc. - stąd taki skok notowań na wykresie.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,32 proc. (158,75 euro/t- 691 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 2,22 proc. (137,69 USD/t- 533 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena spadła o 0,47 proc. (160,00 euro/t- 696 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 3,04 proc. (125,68 USD/t- 487 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

×