Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Przydatne smart dodatki

Autor:

Dodano:

Nowoczesne telefony już dawno przestały służyć tylko do rozmawiania i wysyłania wiadomości SMS. Dzięki zainstalowaniu różnorodnych aplikacji mogą one stać się użytecznym narzędziem, pomocnym także w gospodarstwie.

Spośród darmowych aplikacji na smartfony z systemem Android i Windows Mobile, z pomiędzy małowartościowych i często banalnych rozwiązań można wybrać kilka ciekawych programów, które z pewnością mogą przydać się posiadaczom nowoczesnych maszyn rolniczych. Kilka z takich programów, co ważne - dostępnych w języku polskim, prezentujemy poniżej.

KVERNELAND SEEDING

Ustawienie siewnika z pomocą tej aplikacji może być jeszcze prostsze. Proces wysiewu jest zadaniem, które wymaga dużej dokładności od maszyny i ważne jest, by siewnik był ustawiony w taki sposób, aby poprawnie i w zakładanej dawce przeprowadzić siewy. Nastawy dobierane za pomocą tej aplikacji dotyczą co prawda tylko pneumatycznych siewników Kverneland Accord z aparatem wysiewającym, w którym ustawienie dawki wysiewu odbywa się w sposób mechaniczny, niemniej jednak może to być przydatne narzędzie dla wielu rolników posiadających taki lub podobny sprzęt.

KUHN SPREADSET

Bardzo ciekawa aplikacja służąca do ustawiania rozsiewaczy marki Kuhn i Rauch. Wybierać możemy spośród bardzo szerokiej gamy modeli rozsiewaczy francuskiego producenta, nie tylko tych najnowszych, takich jak np. Axis, ale również spośród starszych konstrukcji, jak chociażby MDS 701. W zależności od tego, czy chcemy wysiewać nawóz, środki ślimakobójcze, czy np. nasiona, wybieramy odpowiednią opcję i wpisujemy żądaną szerokość wysiewu, prędkość roboczą i ilość materiału rozsiewanego na hektar, a aplikacja podpowiada optymalne ustawienie maszyny. Warto dodać, że w bazie nawozów znalazły się także polskie nawozy, takie jak chociażby Polifoska.

KODY BŁĘDÓW HORSCH

Irytujące komunikaty na wyświetlaczu wskazujące błąd maszyny za pomocą sekwencji liter i cyfr można w przypadku maszyn Horsch rozwikłać z pomocą prostej aplikacji. Wystarczy wpisać kod błędu wyświetlający się na terminalu, aby błyskawicznie otrzymać szczegółowy opis usterki. Do większości komunikatów wyświetlają się ponadto konkretne instrukcje działania, z pomocą których można rozwiązać problem. Aplikacja pokazuje również informację, czy w wyniku zdarzenia wystąpiły krytyczne błędy wysiewu lub brak ziarna. Kody błędów Horsch działają ze wszystkimi siewnikami Horsch z systemem E-Manager, czyli z maszynami Maestro, Pronto, Sprinter, Focus, Express, DuoDrill oraz Maistro.

BOOKS TO GO AGCO

Grupa AGCO wyszła naprzeciw użytkownikom swoich maszyn i oferuje interaktywny katalog części zamiennych wraz z widokiem rozszerzalnym na ilustracje. Ilustracje mają numery, które powiązane są bezpośrednio z numerami części dla danej marki AGCO, pozwalając na ich szybką lokalizację. Ponadto dzięki aplikacji możliwe jest tworzenie listy części, którą można przesłać mailem lub od razu wysłać zamówienie do dealera. Aplikacja obsługuje takie marki jak Challenger, Fendt, Massey Ferguson, Valtra, Fella, Hesston czy Laverda, które wchodzą w skład koncernu AGCO. Program jest darmowy, a jedyne co trzeba zrobić, aby uzyskać do niego dostęp, to skontaktowanie się z lokalnym dealerem sprzedającym maszyny koncernu AGCO, który udostępni dane potrzebne do logowania.

 

Artykuł ukazał się we wrześniowym numerze miesięcznika "Farmer"

×