Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ciąża pod kontrolą

Autor:

Dodano:

Kontrola cielności ma kolosalne znaczenie w hodowli bydła mlecznego. Potwierdzenie ciąży pozwala na zaplanowanie cyklu produkcyjnego, a dzięki stwierdzeniu niecielności, możemy zlecić badanie diagnozujące problem z rozrodem oraz zdecydować się na zastosowanie leczenia.

Bezprzeprowadzania dokładnych badań cielności jesteśmy zdani jedynie na obserwację zachowań krowy, jak np. ewentualne wystąpienie zachowań rujowych świadczące o niezajściu samicy w ciążę. Należy mieć jednak na uwadze, że zdarzają się przypadki krów pokazujących objawy rujowe, pomimo trwającej ciąży.

Z drugiej strony brak zachowań typowych dla okresu rujowego nie musi świadczyć o zacieleniu. Może to być tzw. cicha ruja, spowodowana czynnikami środowiskowymi bądź problemami z narządami rozrodczymi. W takich przypadkach badanie przeprowadzone przez lekarza weterynarii pozwoli nie tylko na stwierdzenie niecielności, ale i da podstawy do zdiagnozowania problemów.

JAK BADAĆ?

Istnieje kilka sposobów potwierdzania bądź zaprzeczania wystąpienia ciąży. Różnią się pod względem trudności w wykonaniu, szybkości diagnozy, jak i jednostkowej ceny przeprowadzenia. Jedną z metod jest diagnoza stanu fizjologicznego samicy za pomocą badania poziomu progesteronu. Jeśli chodzi o testy, w których wykorzystywane jest mleko, to są one bardzo łatwe do przeprowadzania. Bardziej skomplikowane i wymagające interwencji weterynaryjnej są testy oparte na badaniu krwi. Jednak badania na podstawie poziomu progesteronu nie są 100-proc. pewne, jeśli chodzi o potwierdzenie ciąży. Wysoki poziom tego hormonu, który świadczy głównie o ciąży, może bowiem wynikać również np. z wystąpienia przetrwałego ciałka żółtego bądź innych patologii w działaniu układu rozrodczego.

Metodą tanią i stosunkowo szybką jest badanie palpacyjne. Osoba doświadczona, najczęściej lekarz weterynarii, diagnozuje ciążę, wprowadzając rękę do prostnicy i obmacując narządy rozrodcze samicy. W przypadku badania palpacyjnego, niedoświadczony lekarz weterynarii może pomylić powiększenie się macicy, spowodowane np. stanem zapalnym, z wczesną ciążą. W przypadku tej metody bardzo ważne jest więc doświadczenie osoby badającej.

Obecnie bodajże najbardziej optymalnym sposobem badania cielności jest metoda wykorzystująca aparaty

USG. Zdaniem praktyków jest szybsza nawet od badania palpacyjnego, stosunkowo tania (zwykle jednostkowy zabieg to koszt 10-20 zł) oraz wyjątkowo dokładna. Zaletą jest również możliwość przeprowadzania jej przez lekarzy niemających dużego doświadczenia, obraz z aparatu USG jest bowiem dość łatwy w analizie.

KIEDY BADAĆ?

Jednym ze stad, w którym przeprowadza się rutynowe badanie cielności, jest ferma bydła mlecznego należąca do RZD Wilanów-Obory. W gospodarstwie cielność sprawdzana jest co miesiąc, a badanie przeprowadza się za pomocą aparatu USG. Krowy badane są od 40. dnia po zacieleniu, natomiast jałowice od 30. Badanie wykonywane jest przez lekarza weterynarii, który wprowadza sondę aparatu ultrasonograficznego przez prostnicę samicy.

- Około 40. dnia od inseminacji można niemal ze 100-proc. pewnością potwierdzić cielność. Jeśli jednak mamy jakieś wątpliwości, ciąża słabo się rozwija bądź w czasie badania zauważyliśmy coś niepokojącego, badanie powtarzane jest za miesiąc - mówi Łukasz Ładoń, kierownik fermy.

Niektórzy hodowcy decydują się również na powtórne badanie, przeprowadzane przed zasuszeniem krów, aby uniknąć niemiłych niespodzianek, gdy krowa niedająca już mleka okazuje się jałowa. Powtórne badanie można również przeprowadzić po 3 miesiącach od zacielenia, po okresie, w którym występuje tzw. wczesna zamieralność zarodków.

RUTYNOWE BADANIE

W czasie badania USG, przy okazji potwierdzania cielności wykrywane są nieprawidłowości w funkcjonowaniu jajników oraz patologie narządów. Doświadczony lekarz weterynarii za pomocą aparatu USG szybko wykryje cysty jajników, torbiele bądź inne schorzenia.

Wcześniej na fermie należącej do RZD Wilanów-Obory stosowano badanie palpacyjne, wykonywane przez lekarza weterynarii. Wieloródki były kierowane do badania w 40. dniu od inseminacji, natomiast jałowice po ok. miesiącu. Lekarz dzięki swojemu doświadczeniu był w stanie stwierdzić ciążę już w tak wczesnym stadium, ale i tak dla pewności badanie powtarzano za miesiąc.

Jednak jak mówi kierownik fermy, w czasie badania palpacyjnego nie możemy jednoznacznie stwierdzić, czy wykryta nieprawidłowość w budowie jajników to cysta czy może torbiel. Aktualnie prowadzone badanie za pomocą USG oprócz tego, że jest dokładniejsze, zmniejszyło pracochłonność, ponieważ teraz zabieg wykonujemy tylko raz. Powtórne badanie dotyczy jedynie niewielkiego odsetka krów, które w czasie kontroli wykazywały jakieś nieprawidłowości. Jeśli krowa jest cielna i potwierdzimy ten fakt nawet w późniejszym terminie, to nic się nie stanie. Ważne jest jednak stwierdzenie braku ciąży. Im wcześniej zdiagnozujemy, że samica się nie zacieliła i stwierdzimy, że odpowiadają za to np. nieprawidłowości w funkcjonowaniu jajników, tym szybciej możemy działać. Dzięki temu wcześniej rozpoczynamy leczenie.

Diagnostyka ciąży powinna być wpisana w rutynową obsługę zwierząt, ponieważ dotyka problemu podstawowego dla produkcji mleka i hodowli bydła. Bez zajścia w ciążę i wycielenia samica nie wejdzie w laktację, nie uzyskamy również potomstwa niezbędnego przy prowadzeniu pracy hodowlanej. Problemy z rozrodem są stawiane w czołówce przyczyn brakowania krów. Wielu z tych przypadków można by uniknąć, gdyby w porę stwierdzić brak ciąży oraz zdiagnozować patologie mające wpływ na taki stan.

Przy okazji badań mających na celu potwierdzenie lub zaprzeczenie cielności, wykrywane są patologie w funkcjonowaniu układu rozrodczego oraz nieprawidłowości samej ciąży. Jednym z nich jest ciąża bliźniacza, która wymaga dokładniejszej opieki i większej uwagi podczas porodu.

 

Artykuł ukazał się we wrześniowym numerze miesięcznika "Farmer"

×