Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Copa i Cogeca ostrzegają

Autor:

Dodano:

Copa i Cogeca ostrzegają przed nowym porozumieniem handlowym zawartym między UE i Południowoafrykańską Wspólnotą Rozwoju (SADC).

Porozumienie to ma zostać poddane pod głosowanie w PE.

Copa i Cogeca dały wyraz swojemu zaniepokojeniu w związku z nową umową handlową zawartą między UE i Południowoafrykańską Wspólnotą Rozwoju, która ma zostać poddana pod głosowanie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

Copa- Cogeca ostrzegają, że umowa doprowadzi do wzrostu koncesji handlowych na pomarańcze, cukier i etanol importowane z tych krajów, co z kolei osłabi unijnych producentów i pogorszy ich sytuację gospodarczą.

Sekretarz generalny Copa i Cogeca, podkreślił, że sytuacja, w której UE zawiera porozumienie handlowe nie zbadawszy jego skutków rynkowych jest nie do przyjęcia. Nowe koncesje przedłużą okres, w którym pomarańcze będą mogły trafić do UE z RPA do końca listopada, co odbije się na unijnych producentach pomarańczy na początku sezonu, kiedy ceny są zazwyczaj najatrakcyjniejsze. Na pewno branża odczuje reperkusje tego porozumienia i może dojść nawet do utraty tysięcy miejsc pracy, zwłaszcza w basenie Morza Śródziemnego, gdzie kryzys gospodarczy jest najbardziej odczuwalny.

Niepokojące są również koncesje przyznawane w sektorach cukru i etanolu. UE zaproponowała ich zwiększenie, przez co kontyngenty bezcłowe przyznane SADC wyniosą: 100 tys. ton cukru surowego i 50 tys. ton cukru białego oraz 80 tys. ton etanolu. Jest to nie do przyjęcia. Dlatego też zachęcamy posłów do PE, by domagali się przeprowadzenia oceny skutków dla sektora rolnego i apelujemy, by zawiesili ratyfikację zaproponowanego porozumienia podczas głosowania w Strasbourgu. 

×