Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Lekkie wzrosty cen zbóż

Autor:

Dodano:

Pszenica na MATIF w kontrakcie grudniowym podrożała o 1,1 proc., natomiast na CBOT seria grudniowa wzrosła o 0,2 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt listopadowy) podniosła się o 0,2 proc., a w Chicago (grudzień) wzrosła o 0,1 proc.

W poniedziałek były kontynuowane piątkowe wzrosty cen kontraktów terminowych na zboża na światowych giełdach. Jednak w większości były to wzrosty minimalne, nieprzekraczające 0,2 proc. Wyjątkiem była pszenica na MATIF, która podrożała ponad jeden proc. Deszczowa pogoda na Środkowym Zachodzie USA rodzi obawy o przebieg żniw kukurydzy. Nie był to jednak wystarczający powód do mocniejszego wzrostu ceny.

Wysyłki eksportowe w tygodniu kończącym się 15 września wyniosły 1285 tys. t kukurydzy i były nieznacznie niższe niż przed tygodniem, ale aż o 75 proc. wyższe w porównaniu z tym samym tygodniem przed rokiem. Tygodniowy eksport pszenicy wyniósł 562 tys. t i był niższy niż przed tygodniem i w porównywalnym okresie 2015 r. Jednak od początku sezonu wyeksportowano o 25 proc. pszenicy więcej niż w porównywalnym okresie poprzedniego sezonu.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 1,10 proc. (160,75 euro/t- 692 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,19 proc. (148,44 USD/t- 573 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena wzrosła o 0,16 proc. (160,75 euro/t- 692 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,07 proc. (132,77 USD/t- 512 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

×