Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Cena rzepaku otarła się o 380 euro/t

Autor:

Dodano:

Listopadowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF podrożał o 1,0 proc., listopadowa soja na CBOT wzrosła o 0,1 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie listopadowym na WCE podniosła się o 1,5 proc.

W czwartek, po jednym dniu przerwy powróciły wzrosty na rynku oleistych. Cena rzepaku w trakcie dnia osiągnęła cenę 380 euro/t jednak na zamknięciu cena była o 0,25 euro/t niższa i tym samym wyrównała szczyt notowań z 17 sierpnia br. Jak można zauważyć na poniższych wykresach, od połowy sierpnia br. jest to trzecia próba pokonania tej bariery. Czy tym razem udana? Wydaje się, że przy lepszym klimacie inwestycyjnym- szczególnie na soi- pokonanie przez rzepak wspomnianego poziomu nie powinno stanowić problemu.

Wczoraj USDA podał najnowsze tygodniowe dane eksportowe Zamówienia wywozowe amerykańskiej soi w tygodniu kończącym się 15 września wyniosły 875,7 tys. t i były bliżej dolnej granicy oczekiwań rynku zawierającej się w granicach 800 tys. t- 1 mln t. oraz niższe niż tydzień wcześniej (1,012 mln t).

Rzepak Matif, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 1,00 proc. (379,75 euro/t- 1627 zł/t).


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,10 proc. (358,80 USD/t- 1368 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 1,46 proc. (471,00 CAD/t- 1378 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

×