Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowy podbieracz New Holland Pickup do zbioru dwufazowego

Autor:

Dodano:

Zbiór roślin metodą dwuetapową ponownie wraca do łask, głównie za sprawą zwiększonego popytu na nasiona traw i innych roślin nierównomiernie dojrzewających. Zauważył to New Holland, który podczas targów Agro Show 2016 zaprezentował nowy heder do zbioru roślin z pokosu.

Firma oferować będzie dwa modele urządzeń oznaczonych symbolem 790 CP o szerokościach roboczych: 3,65 m (model 790 C12) oraz 4,57 m ( model 790 C15). Ich stosowanie umożliwi zbiór z pokosów roślin takich jak trawa, rzepak, groch, gorczyca, gryka, facelia, fasola czy łubin.

Hedery przystosowane są do pracy z kombajnami serii CR, CX oraz starszymi generacjami maszyn żniwnych serii CS oraz CSX. Ich konstrukcja ma umożliwić wydajny zbór z prędkościami dochodzącymi do 15 km/h.

W przystawkach zastosowano dwie kaskady taśm z których pierwsza służy do podbierania materiału z podłoża, a druga do transportu masy pod podajnik ślimakowo-palcowy. Rolka napędowa pasa podbierającego jest wprawiana w ruch przez silnik hydrauliczny, natomiast rolka drugiego pasa podającego otrzymuje napęd przez przekładnię pasową od pierwszej rolki.

Kolejną cechą charakteryzującą podbieracz jest liczba pasów transportujących materiał. W wersji 790 C12 zastosowano całościową taśmę, natomiast w większym modelu znajdują się trzy pasy o szerokości 1,5 m.

Ponadto w urządzeniach zastosowano podajnik ślimakowo-palcowy o średnicy 660 mm z możliwością regulacji odstępu zwoju bębna od podłogi hederu co powinno przyczyniść się do ograniczenia ryzyka zapchania się podzespołu oraz zapewnić płynny transport masy do podajnika pochyłego.

Dodatkowo przy zbiorze niektórych gatunków roślin można zmniejszyć prędkość podajnika ślimakowego przez wymianę koła zębatego, napędowego. Sprawdzi się to szczególne przy zbiorze suchego materiału np. rzepaku gdzie zaleca się zmniejszenie obrotów. W przeciwnym wypadku będzie dochodzić do samoistnego otwierania się łuszczyn, a w konsekwencji do zwiększenia strat.

Do dużych zalet nowych hederów można także zaliczyć taśmę podbierającą z możliwością ugięcia podłogi w zakresie 30 cm. Dzięki temu podbieracz dobrze kopiuje wszelkie nierówności terenu oraz umożliwia dokładniejszy zbiór z niskich pokosów.

W standardowej wersji część podbierająca jest oparta na gumowych kołach kopiujących, natomiast w opcjonalnym wariancie śledzenie nierówności terenu jest wspomagane przez siłowniki hydrauliczne z amortyzatorem gazowym.

 

×