Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Spadek cen oleistych

Autor:

Dodano:

Listopadowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF potaniał o 0,5 proc., listopadowa soja na CBOT spadła o 1,0 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie listopadowym na WCE obniżyła się o 0,2 proc.

Początek tygodnia na rynku kontraktów na oleiste na światowych giełdach przyniósł kontynuację rozpoczętych w piątek spadków cen. Ponownie liderem zniżki była amerykańska soja, która tanieje pod dyktando lepszej wydajności produkcji w rozpoczętych niedawno zbiorach niż to przewidywano w nie tak dawnym raporcie USA. Dodatkowo wczorajsze dane eksportowe były rozczarowujące. Tygodniowy eksport amerykańskiej soi wyniósł zaledwie 384 tys. t i był o 50 proc. niższy ni z przed tygodniem i o 30 proc. niższy w porównaniu z podobnym okresem w ub. r.

Rzepak MATIF, kontrakt listopadowy - cena spadła o 0,53 proc. (373,75 euro/t- 1610 zł/t).


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt listopadowy- cena spadła o 1,02 proc. (347,31 USD/t- 1331 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy - długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy - cena spadła o 0,19 proc. (467,40 CAD/t- 1358 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

×