Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Owijarka szeregowa Sipma Lena za 160 tys. zł

Autor:

Dodano:

Podczas targów Agro Show 2016 firma Sipma S.A. Z Lublina zaprezentowała swoją największą owijarkę bel model OG 9750 Lena. Na pierwszy rzut oka wydaje się że maszyna jest bardzo droga, bo kosztuje 160 tys. zł, To jednak zupełnie inna konstrukcja niż tradycyjne owijarki balotów i może przyczynić się do sporych oszczędności.

Lena - największa w ofercie

Oferta zielonych owijarek z Lublina jest naprawdę spora. Począwszy od najmniejszej Tekli w przystępnej cenie 9 tys. zł netto (także starszej Tekli 5000 za 8,2 tys. netto), poprzez owijarki Maja za około 36,5 tys. zł netto, kończąc na najnowszym a jednocześnie największym modelu 9750 Lena. Jest więc w czym wybierać.

Lena to owijarka typu szeregowego, czyli pracująca w technologii owijania ciągłego, zarówno bel okrągłych jak i prostopadłościennych. Zamiast pojedynczych balotów, sianokiszonka jest wtłaczana do specjalnego rękawa z rozciągliwej folii samoprzylepnej.

Taki kilkudziesięciometrowy rękaw zapewnia nie tylko szczelne zamknięcie materiału przeznaczonego do kiszenia ale także oszczędność folii. A to za sprawą wyeliminowania konieczności owijania powierzchni styku bel, oszczędności mogą sięgać nawet do 50 proc.

Kolejną zaletą tej technologii jest natychmiastowe odcięcie dopływu tlenu, co przekłada się na dużo lepsze warunki do fermentacji, która następuje szybciej.

 Własny napęd i hydraulika która pracuje z nas

Owijarka Simpy została wyposażona w autonomiczną hydraulikę, której serce stanowi pompa o wydatku 30 l/min. napędzana przez silnik spalinowy o mocy 11,8 KM produkcji Hondy. Sterowanie maszyną odbywa się za pomocą elektrohydraulicznego bloku, który obsługuje wszystkie elementy maszyny.

Użytkownik ma do dyspozycji komputer pokładowy z wygodnym i intuicyjnym interfejsem. Elektronika czuwa nad przebiegiem cyklu owijania oraz poprawnym działaniem maszyny. Cały proces jest w pełni automatyczny i wymaga minimalnej ingerencji użytkownika, wystarczy jeden operator, którego zadaniem jest jedynie nakładanie kolejnych bel do przestrzeni roboczej. O ewentualnych błędach zostanie poinformowany przez sygnał dźwiękowy i odpowiedni komunikat na wyświetlaczu.

 Duża wszechstronność i możliwości

 Sipma dostosowała swoją największą owijarkę do pracy zarówno z belami okrągłymi (od 1200 do 1800 mm średnicy i 1500 szerokości) jak i prostopadłościennymi (800-1200 mm szerokości, 1200-1600 mm wysokości i 2000 mm długości) o masie nie większej niż 1000 kg.

Lena choć jest maszyną dużą (5,7 m długości, 2,9 m szerokości, 3,3 m wysokości) i dość ciężką jak na owijarkę (2,5 tony) potrafi przemieszczać się na krótkie dystanse beż konieczności angażowania ciągnika.

Wymianę folii można przeprowadzić bez konieczności wchodzenia na maszynę z poziomu podłoża. Szerokość zastosowanej folii to 750 mm, zaś maksymalna liczba owinięć wynosi 6. Lena zapewnia wydajność na poziomie 120 bel na godzinę pracy.

Cena może być sporym wydatkiem dla jednego gospodarstwa, ale jednocześnie sprzęt daje duże możliwości i wydajność. Zasadnym w tym przypadku wydaje się wspólny zakup przez kilku rolników lub wykorzystanie usługowe.

Co ciekawe Sipma należy do bardzo nielicznego, choć stale powiększającego się, grona firm, które bez zbędnych ogródek zamieszczają w specyfikacji cenę danej maszyny. Z roku na rok do producentów takich jak Sipma dołączają kolejne firmy, co niezmiernie cieszy nas jak i odwiedzających targi. To znak, że podejście do handlu maszynami zaczyna się powoli normalizować. 

×