Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Pierwsze mszyce na wschodzących zbożach

Autor:

Dodano:

Wrzesień zaskoczył nas wyjątkowo suchą, ciepłą i słoneczną pogodą. Takie warunki są idealne dla rozwoju mszyc. W przestrzeni rolniczej namnożyło się ich bardzo dużo. IOR PIB sygnalizuje już pojaw tych szkodników na liściach zbóż ozimych wysianych w pierwszej połowie września. Szkodniki migrują z pól kukurydzianych. Już od wchodów należy zatem lustrować zboża. Mszyce w tej grupie upraw mogą być szczególnie niebezpieczne, są bowiem wektorem groźnej choroby żółtej karłowatości jęczmienia.

Przypomnijmy sobie jesień 2014r. Mało kto wtedy zwrócił uwagę na masowe wówczas naloty mszyc na zboża. Zazwyczaj szkodniki te zostały zlekceważone i uprawy pozbawione były interwencji insektycydowej. Skutek był taki, że dopiero wiosną zauważono wyraźne konsekwencje żerowania tych małych pluskwiaków. Zwłaszcza jęczmień i pszenica nienaturalnie karłowaciały, część roślin było zahamowanych we wzroście, na liściach pojawiały się przebarwienia. Liście pszenicy przebarwiały się najczęściej na czerwono-pomarańczowy kolor, a z kolei jęczmienia na intensywny kolor żółty. Porażenie roślin wirusami skutkowało ogromnymi stratami w uprawach zbóż.

W tym sezonie nie pozwólmy na powtórkę takiej sytuacji. Mszyc na polach jest dużo. Mszyce zbożowe oraz mszyce czeremchowo zbożowe występują obecnie zwłaszcza lokalnie w dość dużej ilości na trawach, w kukurydzy oraz na roślinach zbożowych sianych w międzyplonach.

 

Należy się liczyć z tym, że gdy uprawy te znikną z pól, myszce mogą przedostać się na młode wchodzące zboża. Jeśli tak będzie, mogą one infekować rośliny żółtą karłowatością liści jęczmienia.

W uprawach notuje się także liczne populacje innych gatunków mszyc (są one nie groźne dla zbóż) takie jak mszyca kapuściana, mszyca ziemniaczano-brzoskwiniowa w rzepaku, czy mszyca grochowa na grochu w międzyplonach. Masowe pojawy tych pluskwiaków świadczą, że panują obecnie dogodne warunki dla ich rozwoju.

A jak walczyć ze mszycami w zbożach. Można wcześniej zaprawić ziarno zaprawą fungicydowo-insektycydową (Astep 225 FS oraz Nuprid Max 222 FS). Dotyczy to jednak tylko jęczmienia ozimego. Obecnie można jedynie ochronić zboża zabiegami nalistnymi. Zboża należy obserwować nie tylko w okresie początkowego ich rozwoju. Mszyce mogą pojawiać się w zbożach do pierwszych większych przymrozków, temperatura –6°C jest wartością progową dla ich rozwoju.

Czy sytuacja sprzed dwóch lat się powtórzy? Trudno to przewidzieć. Mszyc jest dużo wiec i ryzyko jest podwyższone. Nie dajmy się zatem ponownie zaskoczyć i lustrujmy zboża, by w porę zareagować ochroną insektycydową.

Podczas obserwacji należy szczególnie dokładnie obejrzeć dolne partie roślin, zwłaszcza tuż przy powierzchni ziemi. Metodą wspomagającą mogą być tzw. żółte naczynia wypełnione wodą (najlepiej z detergentem). Pierwsze mszyce stwierdzone na roślinach lub w naczyniach są sygnałem do podjęcia działań ochronnych.

×