Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wzrost cen oleistych

Autor:

Dodano:

Listopadowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF podrożał o 0,3 proc., listopadowa soja na CBOT wzrosła o 2,0 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie listopadowym na WCE podniosła się o 0,5 proc.

Początek tygodnia przyniósł wzrost notowań kontraktów na oleiste na światowych giełdach. Liderem zwyżek była amerykańska soja (2 proc.), która pociągnęła za sobą wzrost cen rzepaku i canoli, ale w znacznie mniejszym wymiarze. Po piątkowej informacji o mniejszych zapasach soi w USA, wczoraj dodatkowo pozytywnie na notowania soi w Chicago wpłynęły dane eksportowe.

Tygodniowy wywóz soi z USA wyniósł 1,104 mld t i był aż 286 proc. wyższy niż tydzień wcześniej i o 4,4 proc. wyższy niż w tym samym okresie przed rokiem. Od początku sezonu (1 września ) eksport osiągnął już 3,4 mln t w porównaniu z 2,5 mln t przed rokiem o tej porze. Cena rzepaku w ostatnich dniach zachowuje się dość stabilnie i jest blisko granicy 380 euro/t. Wydaje się, że przy ewentualnym dalszym wzroście notowań soi, pokonanie granicy 380 euro/t przez rzepak będzie tylko formalnością.

Rzepak Matif, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,33 proc. (377,00 euro/t- 1620 zł/t).


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 1,99 proc. (357,51 USD/t- 1368 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,50 proc. (465,90 CAD/t- 1360 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

×