Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Prawidłowe nawożenie rzepaku borem i manganem

Autor:

Dodano:

Zabiegi dokarmiania mikroelementami należy wykonywać zapobiegawczo. W momencie zaobserwowania na roślinie pierwszych objawów niedoborów któregoś ze składników, na wykonanie zabiegu jest już za późno.

Rzepak jest rośliną wysoce wrażliwą na brak boru. Jego niedobór jest przyczyną zaburzenia wzrostu i rozwoju korzenia oraz części nadziemnych roślin. Niewystarczający poziom składnika będzie powodował zahamowanie tworzenia łuszczyn oraz niską zawartość nasion w łuszczynie. Rzepak wykazuje umiarkowanie średnią wrażliwość na niedobór żelaza i manganu, małą na cynk i miedź.

Dlatego rzepak przede wszystkim trzeba nawozić borem stosując od 100–250 g B/ha i manganem w ilości 100–150 g Mn/ha. W dalszej kolejności rośliny dokarmia się miedzią, molibdenem, cynkiem i żelazem.

Objawy niedoboru obserwować można m.in. na częściach podziemnych roślin.

Przy doborze nawozów dolistnych należy zwrócić uwagę na formę nawozu. Mikroelementy są szybciej pobierane przez rośliny z chelatów, a te działają bardzo efektywnie w temperaturze powyżej 15°C. Zatem, w zależności od temperatur we wczesnym jesiennym zabiegu dokarmiania aplikuje się najpierw chelaty, a w momencie niższych temperatur, w późnojesiennym sole.

Nalistne nawożenie rzepaku ozimego przeprowadza się roztworem kilku składników. Można łączyć i aplikować jednocześnie: mikroelementy, mocznik, magnez, siarkę. Np. do nawozów mikroelementowych czy do mocznika dodać można siedmiowodny siarczan magnezu. Wykazuje on dla pewnego zakresu stężeń, działanie chroniące rośliny przed poparzeniem przez mocznik.

Jeśli pozwala na to etykieta produktów ochrony roślin, nawozy dolistne łączy się insektycydami, fungicydami. Przy czym to środki ochrony roślin determinują właściwy moment zabiegu, dotyczy do zwłaszcza regulatorów wzrostu i preparatów grzybobójczych.

Jeśli przewiduje się więcej niż raz wykonywać oprysk, np. insektycydem wówczas z powodzeniem można dzielić dawki nawozów mikroelementowych stosując zabieg łączony (nawóz + insektycyd). Przy pierwszej aplikacji łączonej można zastosować niższą dawkę boru. Przy kolejnym zabiegu, który przeprowadza się kilka tygodni przed spoczynkiem zimowym zastosuje się także dokarmianie borem i uzupełni zalecaną jesienną dawkę.

Dwukrotna aplikacja jesienna boru jest jak najbardziej wskazana. Konieczny dla rzepaku bor dobrze jest podawać w mniejszych dawkach, kilkakrotnie jesienią i wiosną. Bor jest pierwiastkiem bardzo mało ruchliwym i słabo się przemieszcza w roślinie.

Generalnie przy długiej jesieni, która sprzyja rozwojowi rzepaku wskazane jest, aby dokarmianie mikroelementami powtórzyć, bowiem im większa biomasa roślin, tym ich większe potrzeby pokarmowe. Przeważnie w takcie sezonu bor podaje się 3-4, czasem 5-krotnie w mniejszych dawkach. Dla uzyskania odpowiedniej skuteczności, najlepiej jest przeprowadzić zabieg oprysku przy wilgotności powietrza w granicach 60-80 proc.

Pierwszy termin aplikacji nawozów dolistnych przypada jesienią w fazie, gdy rzepak wykształci ok. 5-7 liści (BBCH 15–17). Spośród nawozów dolistnych dostarczających bor do wyboru jest np.: Adob Bor, Foliq Bor, Arysta Bor, Ekolist mono Bor, Agravita Bor. Spośród nawozów dolistnych dostarczających mangan do wyboru jest np.: Adob 2.0 Mn, Foliq Mn Manganowy, Ekolist mono Mangan. Agravita Mangan.

Bor, mangan można z dobrym skutkiem aplikować dolistnie w formie pojedynczego lub wieloskładnikowego nawozu zawierającego w swoim składzie te mikroelementy. Inne nawozy dolistne oferowane przez firmy nawozowe dedykowane do jesiennego stosowania zawierają w składzie różne mikroelementy, w tym także bor czy mangan. Przy wyborze nawozu warto zwracać uwagę i kierować się zawartością składników w przeliczeniu na czysty składnik.

Stosując dokarmianie dolistne można pokryć całość zapotrzebowania rzepaku ozimego na mikroelementy, przy czym nie uzupełni się tym zabiegiem zasobu składników w glebie. 

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl  Rozmawiaj w temacie: bor

×