Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nieznaczny wzrost cen oleistych

Autor:

Dodano:

Listopadowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF podrożał o 0,1 proc., listopadowa soja na CBOT wzrosła o 0,2 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie listopadowym na WCE podniosła się o 0,2 proc.

Czwartkowe notowania kontraktów na oleiste na światowych giełdach zakończyły się niewielkimi wzrostami cen, chociaż w trakcie dnia przeważały spadki notowań. Amerykańska soja traciła blisko jeden procent, jednak bardzo dobre dane eksportowe pozwoliły „wyciągnąć” cenę na niewielki plus. Tygodniowe zamówienia eksportowe (23-29 września) wyniosły 2,18 mln t i znacznie przekroczyły oczekiwania rynkowe mieszczące się w granicach 1,2- 1,5 mln t. Tydzień wcześniej zamówienia wyniosły 1,76 mln t. przy oczekiwaniach analityków 1,0- 1,4 mln t.

Wydaje się, że przy tak doskonałych danych eksportowych- kolejny tydzień z rzędu przekraczający oczekiwania rynku i to wyraźnie- notowania amerykańskiej soi powinny zareagować mocniejszym wzrostem. Jednak wysoka wydajność trwających zbiorów skutecznie hamuje zapędy kupujących. Przypomnę, że w ostatnich dniach Informa podniosła prognozę zbiorów soi w USA z 49,5 buszla/akr poprzednio do 51,6 buszla/akr obecnie, a amerykański broker FC Stone podał, że przewiduje historycznie rekordowe plonowanie amerykańskiej soi na poziomie średnio 52,5 buszli/akr. W ostatnim- wrześniowym- raporcie USDA prognozowała wydajność 50,6 buszla/akr. W tym kontekście bardzo ciekawie zapowiada się publikacja w najbliższą środę (12 października) najnowszego raportu USDA m.in. zawierającego prognozę światowego bilansu oleistych w obecnym sezonie.

Notowania rzepaku na Matif zakończyły się symbolicznym wzrostem o 0,25 euro/t. W ostatnich dniach cena jest bardzo stabilna i na koniec poszczególnych sesji notowań zawiera się w wąskim przedziale 375,75- 377,25 euro/t.

Rzepak Matif, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,07 proc. (377,25 euro/t- 1621 zł/t).


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,18 proc. (352,18 USD/t- 1353 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,21 proc. (468,00 CAD/t- 1363 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

×