Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Spokojny tydzień notowań oleistych

Autor:

Dodano:

Listopadowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF podrożał o 0,1 proc., listopadowa soja na CBOT spadła o 0,2 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie listopadowym na WCE podniosła się o 0,4 proc.

W mijającym tygodniu ceny kontraktów terminowych na oleiste zmieniały się w niewielkim zakresie. Wyjątkiem był poniedziałkowy dwuprocentowy wzrost notowań amerykańskiej soi i blisko 2 proc. spadek ceny przez kolejne dwa dni. W najbliższą środę USDA opublikuje najnowszy miesięczny raport m.in. o światowym bilansie soi. W trakcie tygodnia pojawiały się prognozy przewidujące znaczny wzrost wydajności amerykańskiej soi. Informa podniosła prognozę zbiorów w USA z 49,5 buszla/akr poprzednio do 51,6 buszla/akr obecnie, a amerykański broker FC Stone podał, że przewiduje historycznie rekordowe plonowanie amerykańskiej soi na poziomie średnio 52,5 buszli/akr.

Średnie rynkowe oczekiwania dotyczące najbliższego raportu USDA wynoszą 51,5 buszla/akr, a we wrześniu oficjalne dane USDA wskazywały na 50,6 buszla/ akr. Tak więc dużo wskazuje na to, że prognozy amerykańskich zbiorów będą wyższe od i tak już zapowiadanych wcześniej rekordowych zbiorów (114,3 mln t). Wysoka, rekordowa produkcja soi nie tylko w USA, ale i na świecie niezbyt korzystnie rokuje cenom w obecnym sezonie.

Niestety przekłada się to w pewnym stopniu na rynek rzepaku, którego będzie –drugi sezon z rzędu- mniej. W Unii Europejskie produkcja jest niższa o 9,9 proc. w stosunku do poprzedniego sezonu i mniejsza o 18,7 proc. wobec sezonu 2014/15 i wynosi 20,0 mln t. Ceny rzepaku na giełdzie w Paryżu utrzymują się na dość wysokim poziomie, ale od blisko 2 mies. mają problem z pokonaniem granicy 380 euro/t. Wydaje się, że główną przyczyną hamującą wzrost ceny rzepaku są spadające od czterech miesięcy ceny soi.

Przez ostatni tydzień cena rzepaku na Matif wzrosła o 0,5 proc., notowania soi podniosły się o 0,3 proc., a kanadyjska canola podrożała o 1,3 proc.

Notowania rzepaku na Matif zakończyły się symbolicznym wzrostem o 0,25 euro/t. W ostatnich dniach cena jest bardzo stabilna i na koniec poszczególnych sesji notowań zawiera się w wąskim przedziale 375,75- 377,25 euro/t.

Rzepak Matif, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,07 proc. (377,50 euro/t- 1618 zł/t).


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,18 proc. (351,54 USD/t- 1354 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,38 proc. (469,80 CAD/t- 1365 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

×