Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zielone Pola Kukurydzy

Autor:

Dodano:

Firma Osadkowski SA na terenie woj. wielkopolskiego zorganizowała Dni Kukurydzy, podczas których zostały zaprezentowane odmiany kukurydzy kiszonkowej i na ziarno.

Impreza odbyła się na terenie gospodarstwa należącego do Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego Zakład Doświadczalny w Pawłowicach. Uczestnicy zostali przywitani przez organizatorów: Ireneusza Dymarskiego, Dyrektora Gospodarstwa IZ PIB ZD Pawłowice oraz Dariusza Dziubatego, Dyrektora Marketingu Osadkowski SA. 

Na samym początku Marcin Kaczmarek - Kierownik Działu Doradztwa i Rozwoju w Osadkowski SA, omówił przebieg wegetacji i przedstawił przegląd sytuacji, jaka miała miejsce w Pawłowicach, dostarczając informacji na temat zastosowanej technologii ochrony i nawożenia. Wspomniał, że cała prezentowana kolekcja odmian kukurydzy została potraktowana jednolitą technologią nawożenia i ochrony roślin. Do nawożenia roślin wykorzystano nawóz Korn-Kali i ESTA Kieserit oraz nawóz RSM 32 w połączeniu ze stabilizatorem azotu N – Lock.  Do Ochrony herbicydowej użyliśmy  preparatu Solux Forte Pack (Solux 105 OD 1l/ha + DUAL Goold 960 EC 1 l/ha), ograniczenie chorób zmniejszono wykorzystując fungicyd Quilt Xcel 263,8 SE.

Ulewna pogoda, jaka miała miejsce tego nie odstraszyła uczestników do wyjścia na poletka z odmianami kukurydzy, których kolekcja liczyła 53 odmiany przeznaczonej na kiszonkę oraz ziarno. Na wyróżnienie zasługuje: ES Meteorit (FAO 230-240) odmiana mieszańcowa dwuliniowa przeznaczona na ziarno oraz RGT Lipexx (FAO 270) mieszaniec jednoliniowy. Cechą charakterystyczną tej pierwszej jest jej genetyka - Tropical Dent - zapewniająca bardzo wysoki i stabilny potencjał plonowania w połączeniu z doskonałym dosychaniem ziarna. Odmiana ta doskonale sprawdza się na różnych kompleksach glebowych, nawet tych najsłabszych. RGT Lipexx to odmiana należąca do grupy średniopóźnej, a więc o dłuższym okresie wegetacji. Charakteryzuje się ziarnem typu dent.

Partnerami Zielonych Pól Pawłowice 2016 byli wiodący producenci materiału siewnego, nawozów oraz środków do produkcji rolnej. W trakcie imprezy na wszelkie pytania dotyczące upraw odpowiadali doradcy agrotechniczni Osadkowski SA oraz wspomniani przedstawiciele koncernów.

Firma Osadkowski na terenie całej Polski corocznie organizuje cykl spotkań z rolnikami z cyklu Zielone Pole. Organizowane wydarzenia mają na celu wsparcie rolników w trakcie uprawy kukurydzy. 

×