Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kverneland 2500 S – pług w pełni kompatybilny z ISOBUS

Autor:

Dodano:

Sterowanie z poziomu kabiny maszynami uprawowymi staje się normą w coraz szerszym wachlarzu nowych produktów największych producentów. W te trendy wpisuje się pług Kverneland 2500 S, którego wszystkie główne funkcje mogą być sterowane za pomocą komputera pokładowego umieszczonego w kabinie ciągnika.

Firma Kverneland ceniona za swoje maszyny uprawowe, przedstawiła podczas targów Agro Show 2016 nowy pług obracalny - model 2500 S, który wyróżnia się pełną kompatybilnością z ISOBUS czyli może być obsługiwany terminalem producenta, bądź komputerem fabrycznie montowanym w ciągniku.

- Wszystkie funkcje związane z ustawieniem orki, przygotowaniem pługa do pracy operator wykonuje bez wychodzenia z kabiny, za pomocą komputera. Kąt pługa jest kontrolowany dzięki umieszczeniu w głowicy specjalnego czujnika kątowego. W siłownikach regulujących szerokości orki pierwszej skiby oraz głębokości również są zamontowane czujniki analizujące parametry robocze, mówi Przemysław Zajączkowski product manager.

- Jest możliwość ustawienia 9 wstępnych ustawień np. dla różnych pól i wtedy w czasie orki możemy je skorygować, dopracować i te ustawienia zostaną zapamiętane – dodaje Zajączkowski.

To nie jedyne nowości związane z nowym modelem pługa skandynawskiej marki. W 2500 S słupice mają nowy kształt oraz prześwit zwiększony do 80 cm, co pozwala na lepszy przepływ masy i resztek pożniwnych w czasie orki. Nowością jest również uchwyt do centralnej regulacja głębokości roboczej przedpłużków, który to jest opatentowanym pomysłem Kvernelanda. Takie rozwiązanie pozwala na jednoczesna regulację głębokości pracy dolnego i górnego przedpłużka.

Ułatwiony transport

Pług charakteryzuje się ciekawymi rozwiązaniami transportowymi: dzieloną wieżyczką oraz skrętną belką zaczepową dzięki której, jak podaje producent, pług zachowuje się podczas transportu jak ciągana przyczepa.

- Nowa głowica przeznaczona do ciągników o mocy maksymalnej do 280 KM, jest całkowicie nowej konstrukcji - ma dzieloną wieżyczkę. Dodatkowo w pozycji transportowej punkt skrętu jest przy belce zaczepowej, a nie przy kole podporowym, jak było do tej pory. Dzięki temu w czasie transportu pług charakteryzuje się lepszą manewrowością – mówi Przemysław Zajączkowski.

Pług ma możliwość współpracy z nawigacją GPS. Dzięki temu dostępna jest podczas pracy funkcja Furrow Control, która ułatwia orkę na polach o nieregularnych kształtach, bądź w formie klinów. Polega ona na tym, że po wyznaczeniu linii prostej A-B szerokość pługa jest  automatycznie zmieniana tak aby bruzda pozostawała prosta.

×