Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Stan upraw w kraju

Autor:

Dodano:

Niedobór wody i przesuszona gleba dawały się we znaki w wielu rejonach kraju jeszcze na początku października. Nie tylko utrudniały wschody wysianych zbóż, w części rejonów kraju susza blokowała siewy. Przedstawiamy, jak wygląda stan upraw ozimin w kraju.

Na przesuszenie gleby wpływ miały: brak opadów, duża operacja słońca przy bezchmurnym niebie, występujący wiatr i dość wysokie temperatury we wrześniu. Przedstawiamy raport stanu upraw rzepaku i zbóż ozimych w poszczególnych regionach Polski, przygotowany przez ekspertów firmy Agrii.

Polska północno-zachodnia

- Opady deszczu, które wystąpiły w ostatnich dniach sierpnia pozwoliły na dość wyrównane wschody rzepaków. W zdecydowanej większości gospodarstw wykonano zabiegi skracające rzepak i chroniące rośliny przed suchą zgnilizną kapustnych. Mimo tych zabiegów pojawił się problem nadmiernego rozwoju rzepaku i wyrastania szyjki korzeniowej – informują doradcy Agrii.

Taki stan może być wynikiem dość korzystnych warunków dla rzepaków sianych we wczesnych terminach, które skorzystały z zapasów wody z okresu zbioru zbóż. Te rzepaki przy wrześniowym ociepleniu i przypadającym wówczas braku deszczu były już wystarczająco silne na budowanie głębokiego systemu korzeniowego. Łatwo pobierały składniki pokarmowe z nieco głębszych warstw gleby. To pozwoliło roślinom na budowanie większej masy nadziemnej i szybszy ich wzrost.

Żuławy

- Ostatni tydzień przyniósł długo wyczekiwane opady deszczu, a rolnicy mimo przerwania prac polowych byli zadowoleni z przebiegu pogody. Plantacje rzepaku wciąż pozostają bardzo niewyrównane i każdy zabieg szczególnie z regulatorami wzrostu przysparza problemów z doborem dawek preparatów – wskazują doradcy Agrii.

Jak wskazują specjaliści Agrii, na Żuławach siana jest pszenica ozima, a opady deszczu pozwolą na ruszenie wschodów. Specjaliści przestrzegają, by pamiętać o obserwacji polowej celem szybkiej diagnozy przyczyn ewentualnych braków wschodów. Mogą one leżeć zarówno po stronie suszy, jak i żerowania ślimaków.

Polska południowo-zachodnia

W Polsce południowo zachodniej lokalnie kończą się siewy zbóż. Rzepaki zostały poddane zabiegom regulującym i znajdujące się w fazie 4-6 liści. Ruszyły zbiory kukurydzy, wilgotność ziarna kształtuje się w granicach 26– 27 proc. – informuje Agrii.

Warmia, Mazury i Podlasie

- Na terenie Warmii mimo pogodnej aury w dzień, w nocy odnotowano temperatury poniżej 0°C oraz pierwsze objawy braku pobierania niektórych składników pokarmowych przez rośliny. Ponadto tegoroczny wrzesień pokazał, że należy ostrożnie postępować ze stosowaniem fungicydów o silniejszych właściwościach regulujących pokrój roślin. Po przelotnych opadach deszczu rolnicy podejmowali decyzje o odchwaszczaniu zbóż - informują specjaliści Agrii.

Na północnym wschodzie kraju trwają żniwa kukurydziane.

- Rolnicy oceniają plony jako zadowalające, wilgotność ziarna na poziomie 35 proc. W tym roku niektórzy rolnicy zdecydowali się na siew słonecznika, który zbierają na nasiona. Średni plon na polach w pow. kwidzyńskim to 3 t/ha. W wielu przypadkach obserwuje się porażenie uprawy zgnilizną twardzikową – donosi Agrii.

Południowo-wschodnia część kraju

– Siewy zbóż w rejonie południowo-wschodniej Polski są praktycznie na ukończeniu. Rolnicy długo wyczekiwali opadów, które gdy w końcu nadeszły dają szansę wielu plantacjom zbóż na wejście w fazę 6 liści. Rzepaki są w fazie 4-8 liści i w większości zostały potraktowane preparatami regulującymi pokrój roślin – informuje Agrii.

Jak podają specjaliści Agrii, w rejonie ruszyły żniwa kukurydziane. Wilgotność ziarna zaczyna się od 27 proc. a plony z odmian 220 FAO sięgają 14 t/ha mokrego ziarna.

×