Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wygodna alternatywa dla mat legowiskowych

Autor:

Dodano:

Podstawowe wymagania, jakie powinna spełniać powierzchnia legowiska to przede wszystkim wygoda i komfort dla zwierząt podczas kładzenia się, leżenia i wstawania, bez powodowania urazów, odgnieceń czy urazów.

W oborach wolnostanowiskowych najczęściej wykorzystywanym materiałem na zagospodarowanie powierzchni legowiska są gumowe maty. W ofercie rynkowej znajduje się szeroka oferta produktów, jednak niestety dość często rolnicy wybierają te najtwardsze, które co prawda charakteryzują się większą żywotnością, ale za to najniższym poziomem komfortu.

Przy wyborze systemu legowiskowego alternatywą dla gumowych mat mogą być łóżka wodne. Jest to rozwiązanie, które ma zapewnić zwierzętom optymalny komfort podczas wypoczynku, a hodowcy ograniczyć poziom pracochłonności do minimum.

Dużą zaletą łóżek wodnych jest zachowanie ich kształtu przez cały okres użytkowania. Elastyczna powierzchnia pozwala na dopasowanie się do indywidualnego kształtu krowy. Tworzy swoistą poduszkę zapewniającą brak jakichkolwiek punktów stycznych pomiędzy ciałem krowy, a betonowym podłożem. Dzięki temu łóżka wodne minimalizują ryzyko otarć poprzez dostosowywanie się do kształtu ciała krowy i podążanie za jej ruchami.

Konstrukcja łóżka wodnego ułatwia utrzymanie dostatecznego poziomu higieny. Komora wypełniona odpowiednią ilością wody tworzy wypukłą powierzchnię zapewniając tym samym grawitacyjny odpływ odchodów z legowiska. Obecność wody zapewnia chłodniejszą powierzchnię w porównaniu do standardowych mat gumowych, co szczególnie w czasie upałów ogranicza ryzyko występowania odparzeń. 

×