Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowa przystawka do zbioru kukurydzy na ziarno od New Holland

Autor:

Dodano:

12 października pomimo deszczowej pogody, firma New Holland zaprezentowała nową przystawkę do zbioru kukurydzy na ziarno. Nowy heder mogliśmy obejrzeć podczas pokazów polowych, w miejscowości Bogumiłowice w południowej części woj. łódzkiego.

Zlewna pogoda utrzymująca się już od dłuższego czasu nie przeszkodziła firmie New Holland w prezentacji nowej przystawki do zbioru kukurydzy na ziarno. Kombajn New Holland CX 6080 wyposażony w nowy heder dedykowany zbiorom kukurydzy na ziarno zdał egzamin na ocenę celującą.

Modyfikacje hedera

W przystawce został zmieniony m.in. profil jej przedniej części w celu odsłonięcia łańcuchów zbierających, co ułatwia zbiór wyległej kukurydzy. Podbieranie leżących roślin jest ułatwione również dzięki obrotowym rozdzielaczom łanu. Ciekawym udogodnieniem jest możliwość regulacji położenia płyt obrywających z kabiny. Operator dostosowuje ustawienia do grubości łodyg i rozmiarów kolb kukurydzy.

W nowym hederze zamontowano zintegrowany moduł do rozdrabniania łodyg, który umożliwia dokładne rozdrabnianie materiału i rozrzucenie go na powierzchni pola. Ostrza tnące umieszczone pod hederem bardzo dobrze wykonuje swoją pracę, o czym mogliśmy przekonać się na własne oczy.

Na uwagę zasługuje również fakt wyposażenia przystawki w wymienne listwy po bokach osłon. Te miejsca są najbardziej narażone na ścieranie podczas pracy, więc zastosowanie wymiennych elementów wydłuża żywotność samych osłon. Uwagę zwróciliśmy również na końcówki dziobów, wzmocnione metalowymi końcówkami.

Uchylane dzioby

Pokrywy zespołów obrywających i rozdzielacze wyprodukowano w całości z tworzyw sztucznych z wykorzystaniem zaawansowanych technik formowania rotacyjnego. Oznacza to, że mogą przyjąć uderzenie i powrócić do pierwotnego kształtu. Polietylen, z którego zostały wykonane, absorbuje wstrząsy, dlatego kolby nie odbijają się od nich przez co mogły by być wyrzucane z hedera. Skutkuje to mniejszymi stratami plonu. Dodatkowo wgłębienia na pokrywach w kształcie „rybich skrzeli” ogranicza zsuwanie się kolb do przodu hederu.

Wszystkie dzioby (także te skrajne) można z łatwością uchylić, tak by uzyskać dostęp niezbędny do prowadzenia przeglądów, serwisowania i oczyszczania urządzenia. Na komfort obsługi korzystnie wpływa wyposażenie hederu w siłowniki gazowe podtrzymujące osłony oraz zatrzaski blokujące je we właściwym położeniu.

Stałe hedery są dostępne w wariantach 5-, 6-, 8- i 12-rzędowych. W swojej ofercie New Holland posiada również 6- i 8-rzędowe wersje uchylne  o rozstawie rzędów 75 lub 80 cm, które spełniają limit szerokości transportowej wynoszący 3,5 m. 

×