Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Silne wzrosty cen zbóż, ale nie w Polsce

Autor:

Dodano:

Pszenica na MATIF w kontrakcie grudniowym podrożała w piątek o 1,6 proc., natomiast na CBOT seria grudniowa wzrosła o 1,2 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt listopadowy) podniosła się o 0,8 proc., a w Chicago (grudzień) wzrosła o 1,4 proc.

W piątek były kontynuowane czwartkowe mocne wzrosty cen zbóż w Chicago. Jak można było przypuszczać dobry nastój w Chicago przeniósł się na rynek europejski- na razie głównie na pszenicę, która na Matif po wzroście o 2,5 euro/t wyraźnie umocniła się powyżej 160 euro/t i osiągnęła najwyższą cenę od połowy sierpnia br. W przeliczeniu na złotówki, po raz pierwszy od 3 mies. kosztuje ponad 700 zł/t. W Polsce średnia cena pszenicy w skupie (wg sondy Farmera) jest o ok. 110 zł/t niższa.

Słabiej na mocny wzrost amerykańskiej kukurydzy zareagowały notowania w Paryżu. Cena kukurydzy nie zdołała przekroczyć 160 euro/t. Jednak jej cena w przeliczeniu na złotówki jest wysoka i wynosi 685 zł/t. W Polsce (sonda Farmera) średnia cena w skupie kształtuje się na poziomie niższym o 170 zł/t, co jest kuriozalne, szczególnie, że jest również o ok. 30 z/t tańsza od kukurydzy amerykańskiej- co jest sytuacją wręcz niespotykaną- i powinno dać do myślenia podczas trwających żniw!

W ujęciu tygodniowym, pszenica na Matif podrożała o 4,3 proc., natomiast kukurydza o 0,6 proc. Wzrost notowań pszenicy na CBoT wyniósł 6,6 proc., a cena kukurydzy wzrosła o 4,3 proc.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena wzrosła w piątek o 1,55 proc. (163,75 euro/t- 703 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 1,20 (154,69 USD/t- 603 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,79 proc. (159,50 euro/t- 685 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 1,36 proc. (139,46 USD/t- 543 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

×