Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wzrost ceny pszenicy

Autor:

Dodano:

Pszenica na MATIF w kontrakcie grudniowym podrożała o 0,3 proc., natomiast na CBOT seria grudniowa wzrosła o 0,7 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt listopadowy) obniżyła się o 0,5 proc., a w Chicago (grudzień) spadła o 0,1 proc.

Nowy tydzień notowań na światowych giełdach zbóż rozpoczął się w mieszanych nastrojach. Po raz kolejny z rzędu wzrosła cena pszenicy po obu stronach Atlantyku, natomiast kukurydza zakończyła dzień niewielkimi zniżkami. W opublikowanych wczoraj danych tygodniowy eksport zbóż w USA nie był co prawda imponujący- zwłaszcza kukurydzy- ale od początku sezonu znacznie przekracza wartości osiągane przed rokiem.

Tygodniowe wysyłki eksportowe kukurydzy w USA wyniosły 876 mln t i były o 25 proc. niższe niż tydzień wcześniej, ale o 77 proc. wyższe niż w tym samym tygodniu przed rokiem. Od początku sezonu (1 wrzesień) wyeksportowano z USA prawie 80 proc. więcej kukurydzy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wysyłki eksportowe pszenicy wyniosły 451 tys. t i były o 3 proc. wyższe niż tydzień wcześniej i ponad dwukrotnie wyższe niż w tym samym tygodniu przed rokiem. Od początku sezonu (1 czerwiec) wyeksportowano z USA ponad 28 proc. więcej pszenicy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,31 proc. (164,25 euro/t- 709 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,65 (155,70 USD/t- 611 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,47 proc. (158,75 euro/t- 685 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,07 proc. (139,36 USD/t- 547 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

×