Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Masowe naloty mszyc na zboża – w wielu przypadkach konieczna interwencja

Autor:

Dodano:

Nadal na zboża intensywnie nalatują uszkrzydlone mszyce, które są wektorami groźnej choroby wirusowej – żółtej karłowatości jęczmienia. W młodych zasiewach jest ich coraz więcej. Zalecamy lustracje plantacji i w razie potrzeby wykonanie zabiegu zwalczającego.

Na plantacje zbóż nalatują intensywnie uskrzydlone mszyce. Na liściach sporadycznie można także dostrzec pierwsze kolonie tych pluskwiaków. Mszyce zasiedliły nie tylko bardziej rozwinięte rośliny siane w terminach optymalnych, licznie występują także na dopiero co szpilkujących plantacjach pszenicy ozimej założonych w pierwszych dniach października.

Uszkrzydlone mszyce, w sprzyjających warunkach będą zakładać liczne kolonie. Jeżeli zdarzy się długa i ciepła jesień, to pozostaną na oziminach aż do większych przymrozków (-5 - 6°C) dokonując infekcji wirusem żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV).

Objawy infekcji wirusowej są widoczne dopiero wiosną i często są one błędnie przypisywane np. niedoborom pierwiastków. Jakie są objawy zakażenia? Wirus przede wszystkim hamuje wzrost rośliny i jej prawidłowy rozwój. Porażona roślina nadmiernie się krzewi lecz pomimo tego wytwarza krótkie nieproduktywne kłosy. Na liściach pojawiają się przebarwienia, w zależności od gatunku: na pszenicy są one czerwono -fioletowe, w życie - pomarańczowe, w pszenżycie i jęczmieniu – żółte. Naukowcy szacują, że szkody w wyniku silnego porażenia wirusami żółtej karłowatości jęczmienia mogą sięgać do kilkudziesięciu procent plonu.

W celu ochrony zbóż przed tą infekcją, zalecamy zlustrowanie ozimin i po stwierdzeniu zasiedlenia plantacji przez mszyce wykonanie zabiegu chemicznego. W przypadku pszenicy ozimej do zwalczania mszyc mamy ponad 60 możliwości, lecz tylko kilka z nich w etykiecie rejestracyjnej wspomina o możliwości stosowania ich jesienią. Są to preparaty:  Arkan 050 SC (lambda-cyhalotryna), Wojownik 050 SC (lambda-cyhalotryna), LamdaCe 050 SC (lambda-cyhalotryna), Kareate Zeon 050 SC (lambda-cyhalotryna).

 

×