Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Copa-Cogeca: Mniej wina w UE

Autor:

Dodano:

Jak szacuje  Copa i Cogeca, w 2016 r. nastąpi spadek produkcji wina europejskiego.

Jakość utrzymuje się jednak na wysokim poziomie. Z nowych szacunków Copa i Cogeca wynika, że w tym roku produkcja wina w Unii Europejskiej spadnie w stosunku do roku ubiegłego, głównie ze względu na niekorzystne warunki meteorologiczne. Jakość powinna być jednak, co najmniej zadowalająca, powiedział przewodniczący grupy roboczej „Wino” Copa i Cogeca.

Według przewodniczącego grupy roboczej, pewne regiony zostały mocno dotknięte przez warunki atmosferyczne, a inne wcale. Zjawiska pogodowe wahały się od suszy w niektórych krajach, do mrozu i gradu w innych. Dlatego też tegoroczne zbiory nie są wyjątkowo wysokie, spodziewamy się jednak dobrej, jakości. Produkcja utrzymuje się mimo wszystko na właściwym poziomie, po świetnych wynikach, jakie osiągnięto w 2015 r. Szacunki wskazują na spadek produkcji w większości państw członkowskich.

Włochy nadal są największym producentem, gdzie tegoroczna, wysokiej, jakości produkcja wynosi 50,3 mln hl w porównaniu do 51,5 mln hl w roku ubiegłym. Eksport z Włoch również zwiększył się w stosunku do zeszłego roku. We Francji oczekuje się spadku produkcji o ok. 12 proc. do 42 mln hl. Jakość jest wysoka, a eksport większy niż w 2015 r. W Hiszpanii odnotowano nieznacznie gorsze wyniki niż w roku ubiegłym - spadek do 41,5 mln hl w stosunku do 42,21 mln hl w 2015 r., winobranie jednak jeszcze się nie zakończyło w niektórych regionach. Eksport z Hiszpanii również osiągnął rekordowy poziom. W Niemczech winobranie trwa nadal, jednak zgodnie z szacunkami tegoroczny poziom produkcji powinien wynieść 8,55 mln hl w porównaniu do 8,87 mln hl w roku ubiegłym. Oczekuje się spadku produkcji rzędu 20 proc. W Portugalii - ma ona wynieść 5,6 mln hl w stosunku do 7,0 mln hl w 2015 r. Niektóre regiony zostały bardziej dotknięte od innych przez warunki pogodowe. Na Węgrzech producenci ponieśli poważne szkody w wyniku przymrozków, jednak straty nie były tragiczne i produkcja powinna wynieść 2,75 mln hl, czyli nieznacznie więcej niż w 2015 r. Produkcja w Austrii powinna osiągnąć poziom 1,75 mln hl, co stanowi spadek w stosunku do roku ubiegłego wywołany głównie stratami związanymi z przymrozkami. W Czechach rocznik 2016 powinien być dobrej, jakości, poziom produkcji spadnie jednak do 550 tys. hl w porównaniu do 740 tys. hl w 2015 r. Ogólnie rzecz biorąc, wyniki produkcji w 2016 r. są zbliżone do wyników z lat poprzednich, a jakość jest wysoka w całej Unii.

×