Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Corio i Corio Conspeed – nowe hedery do kukurydzy Claasa

Autor:

Dodano:

Claas wprowadza do swojej oferty nowe hedery do kukurydzy: Corio i Corio Conspeed. Znajdziemy w nich kilka ciekawych rozwiązań, wpływających zarówno na jakość pracy, jak i komfort obsługi i transport.

Najważniejszą różnicą między przystawkami Claas Corio i Corio Conspeed jest inny rodzaj walców wciągających. W przypadku Corio zostały zastosowane walce liniowe, w których średnica jest jednakowa na całej długości.

Do walców zamocowane są cztery wymienne noże – każdy przykręcany za pomocą dwóch śrub. Wciąganie łodyg poprawiają ślimakowe wloty na początku korpusów.

W hederach Corio Conspeed mamy do czynienia z walcami stożkowymi, których średnica zwiększa się w kierunku kombajnu. Co ma na celu takie rozwiązanie? Przede wszystkim stopniowe przyspieszanie wciągania (zrywania) wraz ze zmniejszającą się średnicą łodyg u góry roślin aby efektywniej je rozdrabniać. Podczas poruszania się maszyny, kukurydza jest wprowadzana między walce, a im przesuwa się dalej, tym trafia na większą średnicę walca, a tym samym większą prędkość obwodową ostrzy. W tym miejscu należy zaznaczyć, że producent daje dodatkowo możliwość wyboru między walcami stożkowymi z osadzonymi na całej długości niewymienialnymi ostrzami, jak również walce hybrydowe, w których w przedniej części zastosowano cztery wymienne ostrza, a dalej 6 stałych.

– Walce hybrydowe przeznaczone są do zbioru kukurydzy w warunkach o dużej wilgotności. W praktyce w Polsce sprzedajemy właściwie niemal wyłącznie przystawki z walcami hybrydowymi – mówi Andrzej Kulczyński, specjalista ds. produktu z Claas Polska.

Hedery Corio oferowane są w wariantach z 4, 5, 6 and 8 rzędami, natomiast Corio Conspeed – w wersjach 6, 8 I 12-rzędowych. Polskich rolników zainteresują z pewnością przede wszystkim przystawki z odstępęm między rzędami o wartości 75 cm, ale z myślą o farmerach z różnych krajów producent oferuje także wersje: 90, 80 i 70 cm (dotyczy do obydwu modeli hederów). Wszystkie modele przystawek będą dostępne w sprzedaży na sezon 2017.

Ważną cechą nowych hederów jest płaski kąt wychylenia elementów roboczych hederu. Kąt roboczy od poziomu gruntu wynosi teraz 17 stopni (10 proc.). Dzięki temu zredukowano efekt odbijania się kolb od kołpaków i związanych z tym strat. Płaska pozycja robocza sprawdza się znakomicie zwłaszcza przy zbiorze wyległego łanu, o czym mieliśmy okazję przekonać się podczas pracy kombajnu.

Na płynny przepływ masy wpływa również specjalne uformowanie osłon (kołpaków), które mają smukły kształt, nieco zwężony po środku. W miejscach narażonych na intensywny kontakt z roślinami zastosowano wymienne nakładki.

W obydwu wersjach hederów dużo zmieniło się także pod kątem ułatwienia obsługi i przystosowania narzędzi do transportu...

 Więcej w listopadowym (11/2016) numerze miesięcznika "Farmer"

×